Darmowe projekty domów już od października. Przegląd prasy 18.09.2023

Sep 18, 2023 · Time 4 min. czytania

Już od października będzie można pobrać darmowe projekty nieruchomości. Dotyczy to projektów domów o wymiarach 120, 150 i 180 m kw. Będą one dostępne na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy będą tak samo popularne jak bezpłatne projekty domów do 70 m kw., które według szefa MRiT Waldemara Budy okazały się "hitem"? O tym i o cenach gruntów, a także sytuacji na rynku mieszkań, przeczytasz w najnowszym Przeglądzie prasy Freedom.

Przegląd prasy

Hipoteki ruszyły – oprocentowanie zdecydowanie spada. Bankier, 18.09.2023

Pierwsza od lat obniżka stóp procentowych już zaczyna być widoczna w cennikach kredytów. To jednak zapewne dopiero początek poważniejszych przesunięć w ofertach stałoprocentowych hipotek.

Źródło: Hipoteki ruszyły – oprocentowanie zdecydowanie spada

Dużo taniej na przedmieściach. Rzeczpospolita, 15.09.2023

Mieszkania w podmiejskich gminach bywają nawet o połowę tańsze niż w stolicach regionów – wynika z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl. Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Białystok, Toruń, Zielona Góra. – Różnice między cenami mieszkań w tych miastach a gminami ościennymi są największe – wskazują analitycy portalu Nieruchomosci-online.pl. Za metr mieszkania z rynku wtórnego poza dużym miastem zapłacimy czasem nawet o 50 proc. mniej niż w stolicy województwa.

Źródło: Dużo taniej na przedmieściach

Drożeją nie tylko mieszkania. Oto co się dzieje z cenami gruntów. Money.pl, 14.09.2023

Ceny transakcyjne działek budowlanych w drugim kwartale 2023 roku były wyższe niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku – wynika z danych firmy Cenatorium, udostępnionych serwisowi Bankier.pl. Dobra wiadomość jest za to taka, że tempo podwyżek osłabło.

Źródło: Drożeją nie tylko mieszkania

Mieszkania wyprzedają się bardzo szybko! „Zainteresowanie nie spada”. Takie lokale wybierają Polacy. Strefa Biznesu, 14.09.2023

Ożywienie na rynku nieruchomości widać zarówno ze strony popytu, jak i podaży. Z raportu Otodom wynika, że sprzedaż nowych mieszkań na 7 największych rynkach w Polsce w lipcu wyniosła 5,8 tys. i była dwa razy wyższa niż jeszcze rok temu. Deweloperzy starają się dopasować ofertę do nowych klientów, a tych jest coraz więcej. – Największym zainteresowaniem cieszą się lokale mniejsze i takich błyskawicznie ubywa w ofertach deweloperów. Nie ma jednak ich czym zastąpić, ponieważ podaż, szczególnie mieszkań z bliskim terminem realizacji, jest coraz bardziej ograniczona.

Źródło: Mieszkania wyprzedają się bardzo szybko!

Pokrzepiające informacje z rynku najmu. TVN24 Biznes, 14.09.2023

Dostępnych na wynajem mieszkań jest więcej, a ceny przestały tak szaleńczo rosnąć – pisze główny analityk HRE Investment Trust Bartosz Turek. Jak podkreśla ekspert, “to pokrzepiające informacje, które płyną z rynku najmu”. Zwraca jednak uwagę, że to, że rok temu było gorzej jest jednak nikłym pocieszeniem dla tych, którzy dziś szukają na rynku najmu swoich “czterech kątów”.

Źródło: Pokrzepiające informacje z rynku najmu

Darmowe projekty większych domów od października. Gdzie je pobrać? Gazeta Prawna, 11.09.2023

Bezpłatne projekty domów 120, 150 i 180 m kw. będzie można pobrać od października br. ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego – podał resort rozwoju. Szef MRiT Waldemar Buda dodał, że bezpłatne projekty domów do 70 m kw. okazały się “hitem” – pobrano ich prawie 62 tys.

Źródło: Darmowe projekty większych domów od października

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Czym różni się zadatek i zaliczka?

Czym różni się zadatek i zaliczka? Podstawą jest istota obu form płatności.

Jak zaaranżować nieruchomość do sprzedaży?

Aranżacja sceny podczas sesji zdjęciowej jest czymś zupełnie innym niż aranżacja wnętrza na dzień pokazowy. Dlaczego? Dlatego, że podczas sesji co innego jest naszym celem. Mamy zupełnie inny punkt widzenia, a właściwie ma go fotograf. Jak zaaranżować nieruchomość do sprzedaży?

Jakie opłaty notarialne przy zakupie mieszkania lub domu?

Przyszedł ten moment, kiedy znalazłeś swoje miejsce na ziemi – wymarzone mieszkanie albo dom. Jesteś już po ustaleniach cenowych, wynegocjowałeś, co dotychczasowi właściciele zostawiają, co nie wchodzi w zakres transakcji. Jesteś ciekaw co dalej? Przeczytaj, z jakimi opłatami notarialnymi musisz się liczyć przy zakupie mieszkania lub domu. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, każda […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.