Program Pierwsze mieszkanie - kto skorzysta? Przegląd prasy 19.12.2022

Dec 19, 2022 ·

Po kompletnej klęsce programu Mieszkanie Plus, raczej teoretycznym systemie dopłat do czynszów czy nieosiągalnym Mieszkaniu bez wkładu własnego, rząd zapowiada kolejną formę wsparcia. Program Pierwsze Mieszkanie, to atrakcyjny kredyt hipoteczny, który – tak jak te wcześniejsze – również ma sporo ograniczeń. Czy tym razem ktoś skorzysta?

Zasady programu pierwsze mieszkanie. Ile wyniesie rata kredytu? Forsal.pl, 16.12.2022

Rząd planuje wprowadzenie kredytu mieszkaniowego o stałej stopie procentowej na poziomie 2 proc. na zakup pierwszego mieszkania dla osób, które nie ukończyły 45. roku życia, poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

> Zasady programu Pierwsze Mieszkanie 

Czy Polacy rzucą się na dofinansowane kredyty w ramach programu Pierwsze Mieszknie, bo kolejny rząd je skasuje? Forsal.pl, 17.12.2022

Jeśli program Pierwsze Mieszkanie wejdzie w życie, to z kredytów skorzystają przede wszystkim najbogatsi mieszkańcy średnich miast, którzy mogliby zaciągnąć podobny kredyt ze stałymi ratami – ocenia Adam Czerniak, ekonomista i kierownik Zakładu Ekonomii Instytucjonalnej i Politycznej SGH. Rząd zakłada, że preferencyjne kredyty ruszą „nie później niż w III kwartale 2023 r.

> Kto skorzysta z programu Pierwsze mieszkanie?

Szczegóły dotyczące programu – Bezpieczny Kredyt 2%

Ceny mieszkań spadną? PKO BP: w perspektywie roku o 5-10 proc. Money.pl, 16.12.2022

W trzecim kwartale 2022 r. obserwowaliśmy coraz wolniejszy wzrost cen mieszkań i dominację zakupów gotówkowych. Wysokie stopy procentowe NBP wręcz zahibernowały rynek mieszkaniowy. Jednak w perspektywie roku średnie ceny transakcyjne mieszkań spadną o ok. 5-10 proc. – prognozują analitycy PKO BP.

O ile spadną ceny mieszkań w 2022?

Będzie łatwiej o hipoteki? KNF o możliwych zmianach. Bankier.pl, 16.12.2022

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego prowadzi prace nad modyfikacją Rekomendacji S w zakresie stosowania bufora na ryzyko stopy procentowej w procesie oceny zdolności kredytowej przez banki. Obecnie banki muszą obliczać zdolność kredytową dla oprocentowania wyższego o 5 punktów procentowych niż aktualna stopa procentowa NBP. Obniżenie bufora, pozytywnie wpłynęłoby na wysokość zdolności kredytowej.

Kiedy KNF złagodzi rekomendację S?

Rok 2023 będzie dla branży deweloperskiej najtrudniejszy w historii. Gazeta Prawna, 14.12.2022

Choć ogromna większość firm deweloperskich jest w dobrej kondycji, to nie można wykluczyć, że pojedyncze firmy będą miały poważne problemy. Zostaną one zapewne szybko nagłośnione, alby przekierować zaniepokojonych nabywców ku ofertom najsilniejszych firm, oferujących mieszkania objęte ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego i lokale gotowe lub prawie gotowe. Sytuacja sprzyja więc konsolidacji rynku. Generalnie lepiej poradzą sobie najsilniejsze rynki, oparte na silnym popycie gotówkowym. Trudniej będzie firmom w mniejszych miastach, gdzie nowe inwestycje mogą zupełnie wyhamować.

Co czeka rynek deweloperski w 2023 roku?

Może to też Ci się spodoba

Trafna wycena nieruchomości kluczem do szybkiej sprzedaży

Wycena nieruchomości – wg ustawy o gospodarce nieruchomościami – to proces, w którym dokonuje się określenia wartości rynkowej, odtworzeniowej lub katastralnej nieruchomości. Wyceny dokonuje rzeczoznawca w podejściu porównawczym, dochodowym, kosztowym lub mieszanym.

Pewny wybór 06: Jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie?

Gościem Agnieszki Wiśniewskiej w dzisiejszym odcinku podcastu jest Marta Szczepkowska-Sadoch - Dyrektor ds. Prawnych i Administracji we Freedom.

Jak zbliżyć się do klienta? Poznaj 3 sposoby

Jaka jest jedna z najważniejszych składowych sukcesu? Przede wszystkim to, żeby nigdy nie przestawać się uczyć. W ubiegły weekend mieliśmy ku temu dwie wyśmienite okazje. Chłonęliśmy wiedzę pełnymi garściami na konferencji Case Open 2016 oraz podczas 6. edycji recamp.pl. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Jak zbliżyć się do klienta i poznać jego potrzeby?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.