Rosną ceny mieszkań w największych miastach. Przegląd prasy 22.05.2023

May 22, 2023 · Time 4 min. czytania

Ceny mieszkań w Polsce rosną – dotyczy to największych miast. Pierwszy kwartał przyniósł mocne odbicie po słabym 2022 roku. Z drugiej strony zaczyna brakować podaży z powodu niskiej aktywności deweloperów. Z kolei na hiszpańskim rynku nieruchomości gorącym tematem są dzicy lokatorzy, którzy nielegalnie zajmują domy i mieszkania.

Hiszpańscy “dzicy okupas” zajmują domy należące do cudzoziemców. Forsal, 17.05.2023

W Hiszpanii narasta zjawisko nielegalnego zajmowania domów i mieszkań przez „dzikich lokatorów”, w tym własności cudzoziemców w rejonach turystycznych kraju – alarmują media brytyjskie.

Źródło: Hiszpańscy “dzicy okupas” zajmują domy należące do cudzoziemców

Budowa domu bez pozwolenia. Nowe prawo to furtka dla patodeweloperki, kłopoty dla budujących i bałagan w urzędach. Forsal, 17.05.2023

Wieść o zmianach dotyczących pozwoleń na budowę rozniosła się pod koniec marca. Zgodnie z nimi dom na własny użytek o powierzchni powyżej 70 m² będzie można wybudować, nie przechodząc procedury uzyskania pozwolenia na budowę.

Pół roku wcześniej podobne prawo zaczęło obowiązywać w przypadku budynków o powierzchni do 70 m². Brzmi jak ogromne udogodnienie? Nic bardziej mylnego – to odpowiedzialność przerzucona na użytkowników, wielki bałagan w urzędach i furtka dla patodeweloperki.

Źródło: Budowa domu bez pozwolenia

Rynek nieruchomości szuka nowej równowagi, ale nie zapowiada się na spadek cen mieszkań. Bankier.pl, 21.05.2022

Rynek nieruchomości szuka nowej równowagi. Pierwszy kwartał przyniósł mocne odbicie po słabym 2022 roku, ale zaczyna brakować podaży z powodu niskiej aktywności deweloperów – uważa prezes JLL Polska Mateusz Bonca. W dłuższej perspektywie Polska pozostanie bardzo atrakcyjnym miejscem do inwestowania.

Źródło: Rynek nieruchomości szuka nowej równowagi

Zachód czeka, a gracze z regionu wietrzą szanse na rynku nieruchomości. Parkiet, 21.05.2023

Polski rynek nie jest odosobniony, jeśli spojrzymy na Europę Zachodnią, spadki wartości transakcji są nawet większe: w Niemczech o blisko 90 proc., we Włoszech ponad 90 proc.

Sytuacja, z którą mamy teraz do czynienia na rynku inwestycyjnym, to efekt przede wszystkim braku stabilności na światowych rynkach finansowych. Stopy procentowe rosną, co powoduje, że rosną stopy kapitalizacji (czyli spadają wyceny nieruchomości – red.). Inwestorzy, krótko mówiąc, czekają na stabilizację stóp procentowych, a za nimi stóp kapitalizacji.

To naturalne, bo decyzja o zakupie przy przewidywaniu wzrostu stóp, czyli spadku cen, mogłaby nie być dobrze odebrana przez daną organizację czy komitet inwestycyjny. Transakcje są zawierane, jest ich oczywiście sporo mniej.

Źródło: Zachód czeka, a gracze z regionu wietrzą szanse na rynku nieruchomości

Ceny nowych mieszkań w największych miastach w górę. Promocje i rabaty wyparowały z cenników deweloperów. Bankier.pl, 22.05.2023

W marcu średnie kwoty transakcyjne płacone za mieszkania w największych polskich miastach wzrosły – taki wniosek płynie z najnowszego odczytu indeksu urban.one. Inna sytuacja panuje w mniejszych miastach, co pokazuje odczyt indeksu liczonego dla całej Polski, który znalazł się na najniższym poziomie od lipca 2021 r.

Źródło: Ceny nowych mieszkań w największych miastach w górę

Może to też Ci się spodoba

Jak z pasji zrobić biznes?

Tworzenie nowych rozwiązań, pchanie tematów do przodu, szukanie dróg rozwoju, budowanie relacji, wywoływanie i gaszenie pożarów – to mój świat. Jak z pasji do działania zrobiłem biznes? Od kiedy pamiętam, lubiłem rysować. Zawsze coś bazgrałem. Kreśliłem kształty. Ćwiczyłem kreskę. Przede wszystkim postaci, twarze, konstrukcje. Do krajobrazów jakoś nie miałem serca, chyba że tych ze świata […]

Części wspólne nieruchomości – co warto o nich wiedzieć, kupując mieszkanie?

Części wspólne nieruchomości – co warto o nich wiedzieć, kupując mieszkanie? Kupując mieszkanie, będące przedmiotem prawa własności, nabywamy jednocześnie udział w częściach wspólnych nieruchomości. Ułamkowy udział zależy od wielkości mieszkania i powierzchni pomieszczeń przynależnych. Części wspólne nieruchomości to temat, który aktualnie spędza Ci sen z powiek? Dowiedz się, co stanowi część wspólną nieruchomości, czym są […]

Ile wynosi opłata franczyzowa we Freedom?

Ile wynosi opłata franczyzowa we Freedom?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.