Prawie 15 000 mieszkań w Polsce wykupionych przez cudzoziemców w 2022 roku. Przegląd prasy 24.04.2023

Apr 24, 2023 · Time 3 min. czytania

W 2022 r. cudzoziemcy kupili w Polsce prawie 14,4 tys. mieszkań. To o 35 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak wpływa na to rynek nieruchomości? I na czym polega zmiana na rynku najmu? Należy też pamiętać, że już od piątku będą obowiązywać zmienione przepisy o świadectwach charakterystyki energetycznej. Przeczytaj nasz nowy przegląd prasy i bądź na bieżąco!

Od piątku będą obowiązywać zmienione przepisy o świadectwach charakterystyki energetycznej. Forsal.pl, 23.04.2023

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa zapotrzebowanie na energię w związku z użytkowaniem budynku lub jego części. Wymóg sporządzenia dokumentu w określonych sytuacjach wynika z regulacji unijnych. Zgodnie z dyrektywą UE przy okazji wznoszenia, sprzedaży lub wynajmu budynków lub modułów budynków świadectwo charakterystyki energetycznej lub jego kopia mają być przekazywane ewentualnemu nowemu najemcy lub kupującemu.

Źródło: Zmienione przepisy o świadectwach charakterystyki energetycznej

Duża zmiana na rynku najmu. Więcej wolnych mieszkań, czynsze zaczynają spadać. Interia.pl, 21.04.2023

Po czasie wielomiesięcznego przeciążenia rynku najmu spowodowanego przez napływ uchodźców z Ukrainy oraz tych, którym nie udało się dostać kredytu hipotecznego, widoczne są pierwsze oznaki stabilizacji. Wzrosła liczba aktywnych ofert, a stawki najmu we wszystkich dużych miastach zaczęły spadać.

Źródło: Duża zmiana na rynku najmu

Rynek nieruchomości w 2023 r. – Czekać na spadki czy kupować? Blog Marcin Iwuć. 20.04.2023

Pierwszy kwartał 2023 r. przyniósł prawdziwy zastój na rynku nieruchomości. Widać już jednak pierwsze jaskółki – pojawiają się sygnały, że kolejne miesiące przyniosą zmiany. W tej układance wiele może namieszać Bezpieczny Kredyt 2% i oczekiwane spadki stóp procentowych. Czy to zatem dobry czas na zakup mieszkania? Kupować czy lepiej jeszcze trochę poczekać? Jak Bezpieczny Kredyt 2% wpłynie na rynek nieruchomości?

Źródło: Rynek nieruchomości w 2023 r. – Czekać na spadki czy kupować?

Cudzoziemcy kupują coraz więcej mieszkań w Polsce. Wydali na ten cel miliardy złotych w 2022 roku. Bankier.pl

W 2022 r. cudzoziemcy kupili w Polsce prawie 14,4 tys. mieszkań, czyli o 35 proc. więcej niż rok wcześniej – wyliczył ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo. Wskazał, że największą grupą nabywców stanowili obywatele Ukrainy, znacząco wzrosły transakcje z udziałem obywateli Białorusi.

Źródło: Cudzoziemcy kupują coraz więcej mieszkań w Polsce

Może to też Ci się spodoba

Trendy na rynku nieruchomości: budownictwo hamuje, odbicie w kredytach. Przegląd prasy 06.03.2023

Wygląda na to, że rynek mieszkaniowy najgorsze ma już za sobą. Fundamentalną zmianę stanowi obniżanie stóp procentowych. Widać ją w większej liczbie wniosków kredytowych. W porównaniu do stycznia 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 43,5 proc. Jednocześnie liczba rozpoczynanych inwestycji maleje, a zainteresowanie wynajmem wzrasta. Zapraszamy do lektury aktualnych artykułów prasowych […]

Jak nie stracić na MDM?

Nikomu chyba nie trzeba udowadniać, że wsparcie finansowe ze strony państwa w ogromnym stopniu przybliża do marzeń o zakupie własnego mieszkania. Idea samego programu niewątpliwe jest bardzo słuszna. Mieliśmy jednak ostatnio do czynienia z ogromem przypadków, w których na MDM wiele stracono. Dla kogo oczekiwany gwóźdź programu zamienił się w gwóźdź do trumny? Jak nie […]

Co zrobić, kiedy z pozoru łatwa sprzedaż okazuje się trudna?

Kiedy podejmujemy się realizacji jakiegoś zadania, rzadko zakładamy czarne scenariusze. Pobieżnie analizujemy sytuację, układamy w głowie prowizoryczny plan działania, oczyma wyobraźni widzimy już efekt końcowy, bo przecież dlaczego coś miałoby się nie udać? Gorzej, jeżeli mimo perfekcyjnie przygotowanej strategii i świadomości, że sprawa wymaga większego zaangażowania, na każdym kroku zaskakują nas sytuacje, które przecież nie […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.