Rządowy Portal Cen Mieszkań - kto go sfinansuje? Przegląd prasy 24.07.2023

Jul 24, 2023 · Time 3 min. czytania

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny powstał po to, aby chronić kupujących mieszkania w razie upadłości deweloperów. Składki na niego płacą deweloperzy, wcześniej wliczając je w cenę lokali - więc Fundusz tworzony jest z pieniędzy klientów deweloperów. Z nowych informacji wynika, że z DFG sfinansowany zostanie Rządowy Portal Cen Mieszkań.

Walka ze spekulantami tylko na papierze. Nowelizacja ustawy o PCC budzi wątpliwości. Gazeta Prawna, 19.07.2023

Czekająca na podpis prezydenta ustawa miała poprawić dostępność mieszkań i utrudnić działalność funduszom zajmującym się wynajmem instytucjonalnym. Jednak eksperci są sceptyczni co do jej skuteczności.

Źródło: Walka ze spekulantami tylko na papierze

Popyt rośnie, a podaż nie. TVN24.pl, 20.07.2023

Wraz ze startem programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. wyraźnie przybyło chętnych do zakupu mieszkania, a deweloperzy muszą szybko odpowiedzieć na ten popyt – przekazali analitycy HREIT. Dostrzegli jednak, że spadek liczby rozpoczynanych budów jest niepokojący.

Źródło: Popyt rośnie, a podaż nie

Chcesz wynająć małe mieszkanie? W tych miastach ceny spadły najbardziej. Forsal.pl, 21.07.2023

Rynek najmu w II kwartale 2023 r. utrzymał się na kursie obniżek czynszów, który zapoczątkowany został w I kwartale. Przypomnijmy, że początek roku był momentem przesilenia: po okresie stabilizacji stawek na wysokim poziomie w końcówce 2022 r., wraz z nadejściem 2023 r. szala zaczęła coraz bardziej przechylać się w kierunku spadków. I teraz ten trend jest kontynuowany. Analiza średnich czynszów dla mieszkań 1- i 2-pokojowych pokazała, że spadki odnotowano w 11 z 18 miast wojewódzkich.

Źródło: Chcesz wynająć małe mieszkanie?

Kupujący mieszkania od dewelopera sfinansują rządowy Portal Cen Mieszkań. Prawo.pl, 24.07.2023

Rządowy Portal Cen Mieszkań ma pomóc znaleźć wymarzone M w atrakcyjnej cenie. Pieniądze na jego utworzenie mają pochodzić jednak z Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który powstał, by chronić kupujących mieszkania w razie upadłości deweloperów. Składki na niego płacą deweloperzy i są one wkalkulowane w cenę lokali. Klienci deweloperów, którzy kupili mieszkanie, sfinansują więc państwowy portal tym, którzy mieszkań szukają.

Źródło: Kupujący mieszkania od dewelopera sfinansują rządowy Portal Cen Mieszkań

Duże mieszkania na wynajem przeceniane, w cennikach małych podwyżki. Bankier.pl, 24.07.2023

Ostatnie miesiące na rynku wynajmu kawalerek (o powierzchni do 40 mkw.) to wygasanie obserwowanej na początku roku korekty. W czerwcu z obniżką w relacji miesięcznej mieliśmy do czynienia w we Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu i Bydgoszczy, przy czym jedynie w przypadku Szczecina średnia cena ofertowa zanotowana w czerwcu była niższa o więcej niż 2 proc. względem maja.

Źródło: Duże mieszkania na wynajem przeceniane

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Franczyza nieruchomości a własne biuro – ile to kosztuje?

Zastanawiasz się nad prowadzeniem własnej agencji nieruchomości? Zobacz, na jakie koszty musisz się przygotować i co może dać Ci franczyza nieruchomości. Na końcu artykułu znajdziesz link do specjalnego materiału.

Sprzedaż mieszkania w 2019 – co warto wiedzieć?

Jak sprzedać mieszkanie? Szybko, bezpiecznie i z zyskiem. Potrzebujesz instrukcji krok po kroku? Świetnie trafiłeś! W tym artykule piszemy w punktach, jakich formalności dopilnować i co sprawdzić przed złożeniem podpisu na umowie sprzedaży mieszkania. Poznasz podstawy marketingu i dowiesz się, jak przygotować mieszkanie do prezentacji klientom. Z czym wiąże się samodzielna sprzedaż mieszkania i dlaczego […]

#szukamytalentów – Marta: “Jedyne przeszkody są w Twojej głowie”

Jak zastąpić strach motywacją i osiągać swoje cele? Jak może pomóc w tym praca we Freedom? Poznajcie Martę – nietuzinkowy talent, dla którego nie ma przeszkód!

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.