KNF zmienia rynek kredytowy. W jaki sposób? Przegląd prasy 25.09.2023

wrz 25, 2023 · Time 3 min. czytania

Ogromna część udzielonych hipotek w Polsce to te oparte na wskaźniku WIBOR. Klienci, którzy zaciągali i zaciągają tego rodzaju hipoteki doskonale wiedzą, że to na nich spoczywa ryzyko stopy procentowej. Wciąż jednak zmiana w kierunku kredytów stałoprocentowych idzie opornie. Tymczasem KNF chce skończyć z przerzucaniem ryzyka na kredytobiorcę mieszkaniowego, dlatego zamierza spopularyzować hipoteki stałoprocentowe. W jaki sposób? Dowiesz się tego z najnowszego Przeglądu prasy Freedom.

Przegląd prasy

Najem małych mieszkań coraz droższy. Bankier.pl, 25.09.2023

Sierpień był czwartym miesiącem z rzędu z podwyżkami średnich cen ofertowych najmu małych mieszkań – wynika z danych Otodom Analytics. Rosnące stawki w ogłoszeniach dominują pomimo większej o 80 proc. niż przed rokiem liczby ofert mieszkań na wynajem.

Źródło: Najem małych mieszkań coraz droższy

Wielkie sprzątanie w hipotekach. KNF chce siłą zmienić rynek. Money.pl, 24.09.2023

Lwia część udzielonych hipotek w Polsce to te oparte na wskaźniku WIBOR. O tym, że ryzyko stopy procentowej — wzrost oprocentowania kredytów, skutkujący wzrostem rat kredytowych — w przypadku tych kredytów spoczywa nie na bankach, lecz na klientach, wiadomo od dawna. Mimo to odchodzenie od kredytów zmiennoprocentowych w kierunku stałoprocentowych wciąż idzie nam jak po grudzie.

Źródło: Wielkie sprzątanie w hipotekach

Walka z patodeweloperką. Deweloperzy chcą, by nowe przepisy weszły później. Forsal.pl 22.09.2023

Komisja Europejska notyfikowała nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim odpowiadać powinny budynki i ich usytuowanie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zmieniło rozporządzenie pod hasłem walki z tzw. patodeweloperką. Szef MRiT Waldemar Buda, zapowiedział, że lada dzień podpisze nową regulację, która powinna wejść w życie 1 stycznia 2024 roku.

Źródło: Walka z patodeweloperką

Na rynku mieszkań trwa cenowy wyścig. W jednym typie ofert można przebierać. Business Insider, 20.09.2023

Rządowy program “Bezpieczny Kredyt 2%” wywołał eksplozję zainteresowania mieszkaniami. We wszystkich 10 metropoliach firmy deweloperskie oferowały pod koniec lipca łącznie o 27 proc. mniej lokali niż w końcówce ubiegłego roku. Jednak ci, którzy mogą sobie pozwolić na większy wydatek, nie narzekają na brak ofert.

Źródło: Na rynku mieszkań trwa cenowy wyścig

24 września br. weszła ustawa o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i niektórych innych ustaw. Gazeta Prawna, 20.09.2023

To najważniejszy od 20 lat akt prawny dotyczący planowania i zagospodarowania przestrzennego nowelizujący w sumie 50 ustaw. Choć na wejście w życie największych zmian poczekamy do 1 stycznia 2026 r., to warto się do nich już teraz przygotować. Do tego dnia gminy mają czas na przyjęcie planów ogólnych, które mają zastąpić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Źródło: 24 września br. weszła ustawa o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i niektórych innych ustaw

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Domy dla seniorów w Polsce zamiast apartamentowców? Przegląd prasy 29.05.2023

Demografia stanowi wyzwanie dla branży nieruchomości – w Polsce regularnie maleje liczba ludności. Do 2040 roku w kraju ma mieszkać 36 mln osób. Dodatkowo starzejące się społeczeństwo postawi przed branżą inne wyzwania niż dotychczas. Zapraszamy do przeglądu prasy Freedom! Pierwsze Mieszkanie. Szef MRiT: Nie będzie działać zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Forsal.pl, 26.05.2023 Proponujemy rozwiązanie, […]

Wyłącznie wyłączność – Recamp 7

Wyłącznie wyłączność. To tytuł wystąpienia trenera sprzedaży sieci Freedom Nieruchomości, Pawła Sobocińskiego na Recamp 7. Dowiedz się, jak pozyskiwać klientów na wyłączność. Nie tylko tych z polecenia, ale i z zimnych telefonów.

Zapytania w social mediach. Jak wykorzystać ich potencjał sprzedażowy?

Jak często dyskusje na temat nieruchomości przenoszą się do mediów społecznościowych? Które tematy są wiodące? Jak wykorzystać zapytania w social mediach i przekuć je na realne zyski dla firmy? Zapoznaj się z wynikami badań Freedom Nieruchomości i Instytutu Monitorowania Mediów!

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.