O ile wzrośnie zdolność kredytowa przy Bezpiecznym kredycie? Przegląd prasy 26.06.2023

Jun 26, 2023 · Time 4 min. czytania

Nadchodzący program Bezpieczny kredyt 2 proc. ma ułatwić zakup pierwszego mieszkania wszystkim, którzy tego potrzebują. A ponieważ banki dostały dużo swobody w obliczaniu zdolności kredytowej w ramach znowelizowanej Rekomendacji S, to wiele wskazuje na to, że ta zdolność kredytobiorcom mocno wzrośnie. Specjaliści szacują, że nowy program zakłada jej wzrost o nawet 40%. To jedna z najważniejszych informacji na rynku nieruchomości. Poznaj też inne, czytając nowy Przegląd prasy Freedom!

Bezpieczny Kredyt 2 proc. Banki dostały dużo swobody w obliczaniu zdolności kredytowej. Forsal.pl, 26.06.2023

Lektura znowelizowanej Rekomendacji S wskazuje, że nadzór finansowy pozostawił bankom dość dużo swobody przy obliczaniu zdolności kredytowej w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. Kredytodawcy będą mogli podczas wyliczania zdolności kredytowej uwzględniać ratę pomniejszoną o dopłatę i stosować niski bufor na wypadek wzrostu stóp procentowych (podobny jak przy kredytach ze stałą stopą na 10 lat).

Źródło: Bezpieczny Kredyt 2 proc. Banki dostały dużo swobody w obliczaniu zdolności kredytowej

Rynek mieszkaniowy szuka nowej równowagi. Obserwator Finansowy, 24.06.2023

W 2022 r. banki udzieliły kredytów mieszkaniowych o wartości 45,4 mld zł, co było spadkiem aż o 49 proc. rok do roku. Jak to możliwe, że ceny mieszkań prawie na to nie zareagowały? Prof. Jacek Łaszek: Rzeczywiście rewolucji w cenach nie ma, ale to dobrze z punktu widzenia stabilności. Gwałtowny spadek cen, tak jak gwałtowny wzrost jest po prostu ostateczną materializacją ryzyka i procesem dość żywiołowym, bywa że niebezpiecznym dla gospodarki.

Ten rynek w normalnych warunkach charakteryzuje się znaczną, naturalną bezwładnością. Póki brak wyraźnych przesłanek, wierzymy, że będzie tak jak było i czekamy na poprawę, czyli sprzedamy lub kupimy mieszkanie przynajmniej za tyle ile sąsiad dwa miesiące temu. Tym bardziej, że w ostatnich latach ceny rosły. Dodatkowo rynek pierwotny to zazwyczaj spotkanie dużej firmy z pojedynczym konsumentem, a to oznacza możliwość dyktowania ceny w pewnym zakresie kosztem wielkości sprzedaży. Ekonomiści nazywają takie zjawisko lepkością cen.

Źródło: Rynek mieszkaniowy szuka nowej równowagi

BIK: Przed nami trwalsze i dłuższe ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych. Forsal.pl, 23.06.2023

Scenariusz bazowy dotyczący kredytów mieszkaniowych to trwalsze i dłuższe ożywienie na rynku, szczególnie w II półroczu br., kiedy do gry wejdzie odroczony popyt związany z kredytami z dopłatą, poinformował główny analityk Grupy BIK Waldemar Rogowski

Źródło: BIK: Przed nami trwalsze i dłuższe ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych

Deweloperzy o wzroście sprzedaży mieszkań: sytuacja wygląda optymistyczne. Property News, 23.06.2023

Rynek nieruchomości mieszkaniowych dynamicznie się zmienia. W ostatnich sześciu miesiącach przede wszystkim z powodu planowanego w najbliższym czasie startu programu Bezpieczny Kredyt 2%. Mimo że program jeszcze nie wystartował, klienci już od kilku miesięcy szukają i rezerwują mieszkania z myślą o sfinansowaniu zakupu właśnie w ten sposób.

Źródło: Deweloperzy o wzroście sprzedaży mieszkań: sytuacja wygląda optymistyczne

Może to też Ci się spodoba

Dlaczego warto wybrać biuro nieruchomości?

Sprzedajesz mieszkanie lub dom i zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać biuro nieruchomości? Pozwól, że Cię przekonam.

Zdolność kredytowa – co na nią wpływa i jak ją obliczyć?

Po wielomiesięcznych poszukiwaniach, w końcu znalazłeś wymarzoną nieruchomość i planujesz jej zakup. Jeśli decydujesz się na wzięcie kredytu to masz jak w banku, że w banku padnie pytanie: czy mają Państwo zdolność kredytową? No właśnie. Dzisiaj opowiemy o tym czym jest zdolność kredytowa, co wpływa na zdolność kredytową oraz jak ją obliczyć? Co to jest zdolność […]

#szukamytalentów – Marta: “Jedyne przeszkody są w Twojej głowie”

Jak zastąpić strach motywacją i osiągać swoje cele? Jak może pomóc w tym praca we Freedom? Poznajcie Martę – nietuzinkowy talent, dla którego nie ma przeszkód!

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.