”Bezpieczny kredyt 2 proc.” podnosi ceny mieszkań? Przegląd prasy 31.07.2023

Jul 31, 2023 · Time 3 min. czytania

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wskazuje na bardzo szybko rozpędzający się program “Bezpieczny kredyt 2 proc.”. To jeden z głównych czynników ożywienia rynku nieruchomości - a co za tym idzie, podwyżki cen domów i mieszkań.

W ciągu trzech tygodni działania “Bezpiecznego kredytu 2 proc.” wniosek o skorzystanie z programu złożyło ok. 12,5 tys. gospodarstw domowych. W tym czasie “tani kredyt” oferowały tylko cztery banki: PKO Bank Polski, Bank Pekao, Alior Bank i VeloBank. W poprzednim miesiącu we wszystkich bankach udzielających zwykłych kredytów hipotecznych wpłynęło 22 tys. wniosków.

Mieszkanie na rynku wtórnym? Musisz się spieszyć, “Bezpieczny Kredyt 2 proc.” wymiata lokale i podnosi ich ceny. Forsal.pl, 29.07.2023

Portal GetHome.pl zapytał pośredników w obrocie nieruchomościami, czy widzą już ożywienie popytu na rynku wtórnym. Twierdząco odpowiedziało przeszło 97% z nich! Ponadto niemal połowa ankietowanych pośredników oceniła, że właśnie używane mieszkania będą kupowane za „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” częściej niż nowe. Tym bardziej, że prawdopodobnie już pod koniec sierpnia atrakcyjność mieszkań z drugiej ręki wzrośnie jeszcze bardziej, gdyż kupujący swoje pierwsze lokum zostaną zwolnieni z 2% podatku od czynności cywilnoprawnych (prezydent właśnie podpisał ustawę w tej sprawie). Oznacza to oszczędność co najmniej kilku tysięcy złotych.

Czytaj także: Mieszkanie na rynku wtórnym? Musisz się spieszyć

Ceny na rynku nieruchomości będą rosły. Zmiany dotkną zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny. Gazeta Prawna, 29.07.2023

Ceny mieszkań idą w górę, ale to dopiero początek. W kolejnych kwartałach będziemy obserwować wzrosty zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym – przewidują ekonomiści. Wskazują przy tym na ożywienie sprzedaży związane m.in. z “Bezpiecznym kredytem” i zakończeniem cyklu podwyżek stóp procentowych.

Czytaj także: Ceny na rynku nieruchomości będą rosły

Myślisz o kupnie domu? Mamy złe wieści. Ceny znowu rosną. Forsal.pl, 28.07.2023

Polacy wracają do realizacji marzeń o własnym domu z ogródkiem, ale budowa domu w ciągu ostatnich 5 lat zdrożała o 76 proc., dlatego wiele osób nie dało rady dokończyć inwestycji. W tej sytuacji część osób chce kupić gotowy dom. Jak dziś wygląda sytuacja na rynku wtórnym?

Czytaj także: Myślisz o kupnie domu?

PKO BP: ceny mieszkań pozostaną w trendzie wzrostowym. Bankier.pl, 26.07.2023

Spodziewamy się, że ceny mieszkań pozostaną w trendzie wzrostowym w średnim okresie, z wyraźnym wzrostem ich rocznej dynamiki w drugim półroczu 2023 r. Przyczyną takiej prognozy jest przede wszystkim wyraźny spadek oferty w konsekwencji zamrożenia wielu nowych inwestycji deweloperskich w ubiegłym roku w ślad za obserwowanym wtedy spadkiem popytu. Po stronie popytowej rynku widzimy z kolei wyraźne symptomy ożywienia” – napisano w raporcie PKO BP.

Czytaj także: Ceny mieszkań pozostaną w trendzie wzrostowym

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Jak przeprowadzić prezentację nieruchomości?

Romantyczny wieczór, stolik w eleganckiej restauracji, bukiet kwiatów, starannie wyprasowana koszula i pewien mężczyzna, nerwowo oczekujący na przybycie swojej wybranki. To całe zdenerwowanie wydaje się być w pełni zrozumiałe. Pierwsza randka, pierwsze spotkanie – wszyscy chcą dobrze wypaść. Kluczową rolę jednak zaczyna odgrywać ciekawość. Jaka ona jest? Zrozumienie znaczenia pierwszego wrażenia pozwoli ci wywnioskować, jak […]

COVID-19 a szanse dla rynku nieruchomości

Nic lepszego dla rynku nieruchomości niż COVID-19 nie mogło się przydarzyć. Kubeł zimnej wody był potrzebny już od dłuższego czasu by powstrzymać galopujące ceny, nieopanowany rozrost inwestycji typu condo i spekulacyjnych nowych deweloperów. Biura po kryzysie będą zdrowsze, chociaż będzie ich mniej.

Współpraca z pośrednikiem – jakich niebezpieczeństw uniknę?

Jakich niebezpieczeństw mogę uniknąć, współpracując z pośrednikiem?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.