Inflacja i wojna w Ukrainie a rynek nieruchomości? Przegląd prasy 13.06.2022

Jun 13, 2022 ·

W najmach znów gorączka

  • Dla kogo wakacje kredytowe?
  • Czy Polacy rezygnują z zakupu mieszkań?
  • Czy stopy procentowe się zatrzymają?

 Wakacje kredytowe tylko dla najgorzej sytuowanych, bo zwiększą inflację? Strefa Biznesu, 13.06.2022

Wakacje kredytowe – tak, ale nie dla wszystkich. Badani Polacy uważają, że takie wsparcie należy się tylko osobom w trudnej sytuacji materialnej, a w związku z tym do przepisów należy wprowadzić kryterium dochodowe. Takie stanowisko w znacznej części wynika z przekonania, że wakacje kredytowe są czynnikiem dodatkowo zwiększającym inflację. Dla kogo wakacje kredytowe – sprawdź

Mniej nowych budów, większe domy i dłuższe prace. Tak radziła sobie mieszkaniówka w I kw. 2022 roku. Bankier.pl, 12.06.2022

Statystyczny dom jednorodzinny oddawany do użytku w Polsce rozrósł się od początku pandemii o blisko 1,5 mkw., choć to wciąż o ponad 10 mkw. mniej niż w 2010 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za I kw. 2022 r. Znacznie mniejsze niż przed dekadą są także mieszkania w budynkach wielorodzinnych. Rynek nieruchomości i i kwartale 2022 – raport. 

Popyt na mieszkania się utrzyma? Czy Polacy rezygnują z zakupu mieszkań? Housemarket.pl, 11.06.2022

Jakie wyniki sprzedaży odnotowali deweloperzy mieszkaniowi w pierwszych miesiącach bieżącego roku? Czy na przestrzeni ostatniego roku zmieniły się preferencje kupujących? Jakie mieszkania cieszą się teraz największym powodzeniem? To mówią deweloperzy. Kto kupował mieszkania w I kwartale 2022.

W najmach znów gorączka. Rzeczpospolita, 09.06.2022

Od marca bardzo gorąco jest na rynku najmu w Poznaniu, na co wpływ ma m.in. napływ rodzin z Ukrainy. W ciągu kilkunastu dni zniknęły najbardziej „budżetowe” oferty. Wiele mieszkań właściciele czasowo udostępnili potrzebującym za darmo – mówi Hanna Morawska z Freedom Nieruchomości Poznań. – I na takie warunki trafili w kwietniu i maju niedoszli kredytobiorcy, którzy do niedawna planowali zakup mieszkania. Drastyczne zmniejszenie zdolności kredytowej skierowało ich na rynek najmu. Odwrót jest kategoryczny. Telefony od zainteresowanych zakupem nieruchomości ucichły z dnia na dzień. A każda nowa oferta lokalu na wynajem w topowych dzielnicach cieszy się większym zainteresowaniem niż kilkanaście tygodni temu. Jak uchodźcy z Ukrainy wpłyną na rynek wynajmu. 

Połowa popytu na mieszkania w uśpieniu. Parkiet.com, 09.06.2022

Co się może wydarzyć w najbliższych miesiącach? Chyba nikt nie wierzy, by inflacja w czerwcu i lipcu była niższa. Mam nadzieję, że w sierpniu będziemy mieli ostatni wysoki odczyt inflacji i będzie on niższy niż w lipcu. W sierpniu RPP nie podejmuje decyzji o stopach. W idealnym scenariuszu we wrześniu widzimy niższy odczyt inflacji niż w sierpniu i rada nie podnosi stóp. Wystarczy, że stopy się zatrzymają i na rynek powraca pewien spokój, jest szansa na uruchomienie tego popytu aktualnie zawieszonego. Warunkiem będzie jednak to, że zespoły sprzedaży w spółkach deweloperskich będą w stanie „zaopiekować się” takimi klientami. W czasie dobrej koniunktury te działy zajmowały się bardziej rejestracją klientów niż zabieganiem o nich. Kiedy rynek się uspokoi? Przeczytaj prognozy. 

Może to też Ci się spodoba

Podatek PCC kiedy musimy zapłacić i jak się go liczy?

Zgodnie z obowiązującymi w naszymi kraju przepisami prawa podatnik dokonujący wybranych transakcji w obrocie gospodarczym jest zobowiązany do zapłaty PCC, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych. Szczegółowe regulacje w tej kwestii znajdziemy w Ustawie z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jak kupić mieszkanie i zacząć zarabiać?

Przedsiębiorczość to życie przez kilka lat, jak inni ludzie nie potrafią, po to, by spędzić resztę życia tak, jak inni nie mogą”. Tymi słowami Jarosław Tuczko zaczyna swoją książkę „Zrozumieć finanse”, którą mam przyjemność obecnie studiować. Tak, studiować to idealne słowo. Bo chce się wreszcie dowiedzieć, jak kupić mieszkanie i zacząć zarabiać?

Własne biuro czy franczyza nieruchomości?

Wiele osób zastanawia się jak zacząć przygodę w branży nieruchomości. Zacząć pracę jako agent, otworzyć własne biuro, czy może zainteresować się franczyzą nieruchomości?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.