Czy nadchodzi kryzys na rynku nieruchomości? Przegląd prasy 21.06.2022

cze 21, 2022 ·

Minęliśmy już fazę boomu na rynku mieszkaniowym

  • Na rynku wtórnym łatwiej znaleźć tańsze oferty
  • Liczba transakcji spada, ale za to udział procentowy tych za gotówkę znacząco rośnie
  • Metraż nowych lokali może znów spadać

Za rok, półtora roku, kupujący będą mieli większy wybór z oferty mieszkań gotowych. Strefa Inwestorów, 14.06.2022

Obecnie minęliśmy już fazę boomu na rynku mieszkaniowym i wkraczamy w fazę spowolnienia -wyraźnie spadł popyt jako konsekwencja wyższych stóp procentowych. Dodatkowo weszła w życie rekomendacja KNF-u i odnotowaliśmy bardzo duży spadek zdolności kredytowej, nawet o około 60%, z czego w 2/3 za ten spadek odpowiada wzrost stóp procentowych, a w 1/3 rekomendacja KNF-u. Tąpnięcie popytowe jest bardzo silne. Sprzedaż na rynku pierwotnym jeszcze w I kw. jako tako się trzymała – była te 40-50% niższa, ale w marcu kredytobiorcy ruszyli do banków po kredyty i jeszcze popyt troszeczkę napędzili wiedząc o planowanym zaostrzeniu wyliczania zdolności kredytowej przez KNF. Myślę, że spadek sprzedaży jest już obecnie na poziomie 60-70% r/r.
Na rynku wtórnym wygląda to nieco lepiej, łatwiej znaleźć tańsze oferty, trafić okazję, sprzedający również są bardziej chętni do ewentualnych negocjacji, więc w tym wypadku spadek sprzedaży jest rzędu 40% r/r. Czy czeka nas kryzys na rynku nieruchomości? Przeczytaj.

Inwestowanie na rynku nieruchomości: analiza opłacalności inwestycji w mieszkania w wybranych miastach w Polsce. Czy to się opłaca? Fxmag.pl, 15.06.2022

Zakup mieszkań przeznaczonych na wynajem jest stosowaną przez Polaków formą inwestowania kapitału. W drugim półroczu 2021 r. nastąpiły zmiany w poziomie opłacalności takich inwestycji – z jednej strony zaobserwowano spadki opłacalności tego rodzaju inwestycji, z drugiej strony pojawiły się pierwsze symptomy powrotu do sytuacji sprzed czasów pandemicznych. Czy inwestycja w nieruchomości wciąż się opłaca – sprawdź 

Polacy kupują mieszkania za gotówkę. Business Insider, 16.06.2022

Spadająca zdolność kredytowa Polaków i inflacja zjadająca oszczędności odbijają się na rynku mieszkaniowym. Ogólna liczba transakcji spada, ale za to udział procentowy tych za gotówkę znacząco rośnie. Kto kupuje nieruchomości w 2022 roku. 

Długo nie nacieszyliśmy się większymi mieszkaniami. Metraż nowych lokali może znów spadać. Forsal.pl, 17.06.2022

Od wielu lat deweloperzy sukcesywnie zmniejszali powierzchnię mieszkań oddawanych do użytkowania – sugerują dane GUS. Był to efekt popularności tzw. kompaktowych mieszkań, czyli takich, które przy danej liczbie pokoi mają możliwie skromny metraż. Pozwalało to ograniczać łączną cenę zakupu nieruchomości, a więc też ułatwiało sprzedaż nowych lokali. Metraż nowych mieszkań – jakie są trendy 

Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości – Raport nieruchomosci-online.pl

To pierwszy raport, który przedstawia ceny w blisko 200 gminach tworzących największe aglomeracje. Cenowy rozdźwięk między stolicami województw a gminami ościennymi bywa ogromny. Na rynku mieszkań z rynku wtórnego różnice sięgają 20-80 proc. Różnice w cenach mieszkań w Polsce – zobacz raport.

 

Może to też Ci się spodoba

Jak wykreślić hipotekę? Poradnik w kilku krokach

„Nieruchomość, którą zamierzacie państwo kupić, jest obciążona hipoteką …” – dla wielu kupujących to zdanie brzmi niemal jak wyrok. Jest też wystarczającym powodem do tego, aby nie nabywać nieruchomości, której posiadaniem tak bardzo są zainteresowani. Tymczasem wystarczy podstawowa wiedza na temat sposobu i zasad zarówno ustanawiania hipoteki, jak też – a może przede wszystkim – […]

Pewny wybór 09: Od czego zależy wysokość kosztu kredytu?

Czasy niskich stóp procentowych odchodzą w niepamięć, więc kredyty hipoteczne przestają być atrakcyjne i dostępne niemal dla wszsytkich.

Masowa ucieczka na wieś. Dlaczego Polacy uciekają z miast?

Pewny wybór 32. Masowa ucieczka na wieś. Dlaczego Polacy uciekają z miast?

Coraz więcej osób decyduje się na życie na wsi - ten trend jest widoczny od kilku lat. Dlaczego miasto nie jest już pierwszym wyborem kupujących? Okazuje się, że nie tylko cena i chęć posiadania własnego ogródka stoją za decyzją o takiej przeprowadzce.

Ewelina Zdancewicz paź 19, 2023 · 3 min. czytania

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.