Rządowy rejestr cen mieszkań rusza już w 2024 roku. Jak będzie działać?

Apr 04, 2023 · Time 3 min. czytania

Rządowy rejestr cen mieszkań to nowa strona, która ma powstać w 2024 roku. Jej zadaniem będzie prezentowanie aktualnych stawek nieruchomości w wybranej okolicy. Rząd zapowiada, że rejestr cen mieszkań będzie bezpłatnym i łatwym w obsłudze serwisem. Należy jednak pamiętać, że tego typu strony już funkcjonują, chociaż są płatne. Dodatkowo każdy ma możliwość złożenia wniosku w Rejestrze Cen i Wartości Nieruchomości.

Rejestr cen nieruchomości – nowy pomysł rządu

Rządowy rejestr cen nieruchomości nie jest nowym pomysłem. Tego typu serwisy już działają, jednak są płatne albo wymagają złożenia wniosku o wydanie odpowiedniego dokumentu (np. Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości). Ułatwienie dostępu do wycen nieruchomości w danej lokalizacji ma „flipperów i spekulantów handlujących cesjami”. W skrócie ma pomóc w walce ze sztucznym zawyżaniem cen mieszkań. W opinii Waldemara Budy “nie ma wiedzy o tym, za ile realnie sprzedawane są mieszkania”. Dlatego serwis, który zostanie uruchomiony już za rok, w założeniu ma zmienić tę sytuację. Czy naprawdę tak się stanie – czas pokaże.

Czytaj także: Wyższy podatek od kupna mieszkań

Centralny rejestr cen mieszkań a Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości

W Polsce od dawna działa Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN). To katalog, w którym gromadzone są:

  • stawki z aktów notarialnych,
  • operaty szacunkowe (wyceny nieruchomości przez rzeczoznawców).

Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości prowadzony jest przez starostwa powiatowe. Czym różni się od zapowiadanego rejestru cen mieszkań? Nie jest wygodny w użyciu, ponieważ żeby otrzymać wypis z tego katalogu, należy najpierw złożyć odpowiedni wniosek do starostwa. Centralny rejestr cen mieszkań ma być znacznie prostszy w użyciu i przede wszystkim dostępny “od ręki” w internecie. Jednak należy przygotować się na to, że podobne nazewnictwo będzie rodziło problemy z rozróżnieniem baz danych.

Czytaj także: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Jak ma działać centralny rejestr cen mieszkań?

Rejestr cen mieszkań ma działać jako strona internetowa. Można będzie podejrzeć na niej ceny transakcyjne mieszkań w danej okolicy. Dodatkowo rejestr ma umożliwić określenie miejscowości, dzielnicy i metrażu. Dane w systemie mają pochodzić od notariuszy. Będą to więc dane podobne do tych, które znajdują się w Rejestrze Cen Nieruchomości.

Według ministra rozwoju Waldemara Budy analizę cenową mieszkania można przeprowadzić z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Z drugiej strony na rynku istnieją płatne serwisy, które udostępniają nowe dane transakcyjne. Natomiast centralny rejestr mieszkań ma być bezpłatny. Bliżej terminu wprowadzenia tego pomysłu w życie rząd ma zdradzić więcej szczegółów dotyczących rejestru cen mieszkań.

To Cię zainteresuje: Świadectwo energetyczne

Może to też Ci się spodoba

Ile zarabia agent nieruchomości?

Chciałbyś wiedzieć ile zarabia agent nieruchomości? Zastanawiasz się nad karierą w branży i chciałbyś wiedzieć, na co musisz się przygotować na początku pracy? Ciekawią Cię formy zatrudnienia i to, na jakie wsparcie możesz liczyć ze strony biura? Przejdźmy zatem do konkretów.

Czy agent nieruchomości to praca dla studenta?

Duża swoboda i elastyczność, atrakcyjne zarobki i nieograniczone możliwości rozwoju – brzmi idealnie, ale czy na pewno agent nieruchomości to praca dla studenta?

Kurs pośrednika w obrocie nieruchomościami – co daje takie szkolenie?

Grzegorz Sieczek, Menadżer Rozwoju Sprzedaży we Freedom Nieruchomości. Odpowiada za szkolenia w całej sieci sprzedaży. Ma zasięg ogólnopolski. Szkoli zarówno nowych Pośredników Nieruchomości, jak i Franczyzobiorców Freedom. Jak wygląda kurs pośrednika w obrocie nieruchomościami i co nowemu partnerowi franczyzowemu sieci daje szkolenie wdrożeniowe? Grzegorzu, od 2 lat szkolisz nowe osoby we Freedom. Przez ten czas […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.