Równowaga w sprzedaży nieruchomości - podstawa sukcesu!

gru 22, 2015 · Time 3 min. czytania

Mam nieodparte wrażenie, że zewsząd – czyli: programy telewizyjne, Internet, miesięczniki, kwartalniki, tygodniki, przyjaciele, rodzina, przełożeni – zalewają nas nieustannie informacje na temat równowagi w życiu. Co więcej, nasze organizmy, abyśmy cieszyli się zdrowiem, pracują bezustannie nad równowagą nazywaną homeostazą. Czym jest równowaga w sprzedaży nieruchomości?

Pomyślałam sobie, „a może by tak przełożyć ten balans na płaszczyznę sprzedaży nieruchomości?”.  Tak, właśnie tak zrobię, bo jest to kwintesencja skutecznego działania każdego profesjonalisty! Czym jest równowaga w sprzedaży nieruchomości?

Zacznijmy od równowagi w działaniu, podczas przyjęcia oferty i uzgodnienia warunków między biurem nieruchomości a zleceniodawcą. Czy ktokolwiek sprzedając nieruchomość miałby ochotę podjąć współpracę z doradcą chaotycznym, nachalnym, flegmatycznym tudzież “niezbyt ogarniętym”?

Absolutnie i bezapelacyjnie odpowiedź brzmi „nie”. Podczas wyboru usługi kierujemy się (jedni świadomie, drudzy mniej) naszym wysublimowanym czujnikiem balansu (a jeśli jakimś cudem działasz na „chybił – trafił” to dla własnego dobra włącz swój czujnik). Wtedy to nasz wybór trafia na osoby godne zaufania, czyli opanowanych i wyważonych specjalistów, którzy znają się na rzeczy.

Zrównoważone działania

A czymże jest owa „rzecz” w  branży nieruchomości, jeśli nie umiejętnością zrównoważonych działań?! Pierwsze skrzypce na etapie przygotowania oferty gra home stager oraz fotograf. Ten duet ma zadbać o harmonię w doborze odpowiednich kolorów, elementów dekoracyjnych, oświetlenia oraz ujęć, które urzekną potencjalnego kupującego.

Następnie do akcji wkracza dział marketingu, który promując ofertę zachowuje umiar i takt. Jest to kluczowy moment, aby ogłoszenie trafiło do odpowiednich odbiorców przy zastosowaniu wstrzelonych w punkt środków. Spowoduje to, że ogłoszenie będzie dumnie prezentowało się w oczach odbiorców, jako perełka wśród innych ofert wyróżnianych tysiącami punktów i wykrzykników, ukazując tym samym czarną rozpacz i bezradność sprzedających.

Uwieńczeniem tego procesu jest odpowiednia praca doradcy, w którego rękach leży sprzedaż nieruchomości. Na tym etapie równowaga jest niezbędna już od pierwszego kontaktu z potencjalnym klientem. Składa się na to: dobranie odpowiedniego dnia i pory na dzień pokazowy lub prezentację, wyważone negocjacje z uwzględnieniem interesu obu stron oraz trzymanie ręki na pulsie podczas całego procesu finalizacji.

Tak oto powstaje homeostaza naszego branżowego życia i zapewniam Was, że nie jest ona prosta do utrzymania. Wymaga bezustannego kontrolowania i regulowania, rozwagi w działaniu oraz uwzględnianiu ogromnej ilości zmiennych. Czapki z głów przed tymi, którzy świadomie stawiają czoła temu wyzwaniu i profesjonalnie zajmują się zbalansowaną sprzedażą nieruchomości.

Może to też Ci się spodoba

Mieszkanie na start: nowy program dopłat do kredytów 2024. Dla kogo?

Koniec programu “Bezpieczny kredyt 2 proc.” wcale nie oznacza, że Polacy nie mogą już liczyć na dopłaty do kredytów hipotecznych. Kontynuacją, w nieco zmienionej formie, tego programu będzie “Mieszkanie na start”. Co wiemy o nowym rządowym pomyśle i kto może liczyć na wsparcie?

Ewelina Zdancewicz sty 04, 2024 · 3 min. czytania

Pewny wybór 02: Czym tak naprawdę zajmuje się agent nieruchomości i dlaczego warto skorzystać z jego usług?

Agent nieruchomości to wciąż niedoceniany zawód. Błędnie traktujemy go jak nachalnego sprzedawcę, który próbuje nam coś wcisnąć.

Koszty zakupu mieszkania. Co powinieneś wiedzieć?

W pewnym momencie życia zapala ci się lampka z pomysłem: kupię mieszkanie! Tak, to ten czas kiedy, chcesz się usamodzielnić i zacząć żyć na własny rachunek, a posiadanie własnego M przestaje być już tylko marzeniem. Jak się do tego przygotować i przejść gładko przez całą transakcję?  Jakie są koszty zakupu mieszkania na rynku pierwotnym i […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.