Rynek nieruchomości 2023. Prognozy i perspektywy. Podsumowanie debaty online

lut 13, 2023 ·

Jak wyglądał rynek nieruchomości w 2022 roku? Co wpłynęło na jego sytuację? Czego możemy się spodziewać w 2023 roku? Podczas debaty online “Kupno i sprzedaż nieruchomości w czasie zastoju. Nastroje na rynku w I kw. 2023 r.” poznaliśmy analizy, prognozy i przewidywane nastroje kupujących i sprzedających nieruchomości. W debacie wzięła udział m.in. Agnieszka Grotkowska z Freedom Nieruchomości.

Analiza rynku nieruchomości 2022 roku

Najpierw omówienie sytuacji na rynku nieruchomości, a następnie prognozy i opinie. Tak w skrócie można opisać przebieg debaty online, która odbyła się 7 lutego. Wydarzenie zostało zrealizowane przez portal Nieruchomości-online we współpracy ze studiem Wirtualna Polska oraz redakcją serwisu Money.pl.

Do debaty zaproszono trzech ekspertów:

  1. Agnieszkę Grotkowską, dyrektorkę sprzedaży oddziałów własnych ogólnopolskiej sieci Freedom Nieruchomości,
  2. Alicję Palińską z działu analiz Nieruchomosci-online.pl,
  3. Łukasza Gilisa, pośrednika z dwudziestoletnim doświadczeniem, współwłaściciela biura REMAX Family.

Każdy z nich podzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi obecnej sytuacji na rynku. Natomiast Alicja Palińska przedstawiła wyniki cokwartalnie przeprowadzanego badania nastrojów rynkowych we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Jest to ocena kondycji rynku z perspektywy pośredników w obrocie nieruchomościami po IV kw. 2022. Omówiła znajdujący się w nim indeks nastrojów INPON, podkreślając, że jest to “pewnego rodzaju termometr”.


– Optymalną wartością indeksu jest 50 pkt. Po czwartym kwartale 2022 roku indeks INPON znajduje się poniżej granicy optymizmu i wynosi 46,6 pkt, ale od ostatniego kwartału spadek jest niewielki i wynosi niecały punkt – wyjaśniła. – To oznacza pewną stabilizację już trzeci kwartał z rzędu, nadzieję dla rynku na 2023 r.

Eksperci zwrócili także uwagę na załamanie akcji kredytowej jako czynnik silnie determinujący nastroje kupujących. To załamanie znacząco wpłynęło na ochłodzenie rynku nieruchomości w 2022 roku. Jednak mimo niepewności co do dalszego rozwoju sytuacji rynek się nie zatrzymał – wciąż dochodzi do obrotu nieruchomościami. Jednocześnie widać, że zarówno kupujący, jak i sprzedający oczekują na rozwój sytuacji kredytowej.

Czytaj też: Od czego zależy wysokość kredytu?

Nastroje kupujących w 2023 roku

Pośrednicy nieruchomości podkreślają, że rynek dostosowuje się do nowej rzeczywistości. A Agnieszka Grotkowska wskazuje, że obecnie realizowane są przede wszystkim indywidualne potrzeby mieszkaniowe.

– Obserwuję rynek bardzo długo i jestem zwolennikiem spokojnego podejścia. Wszystkie odchylenia powodują sporo niepokoju, utrudnienie w analizie sytuacji – tłumaczyła. – To, co działo się na rynku przez ostatnie kilka lat, można określić jako bardzo silny dopływ inwestycyjny. Chodzi o osoby, które w sposób inwestycyjny obracały nieruchomościami. To w mocny sposób wybiło liczbę transakcji i spiętrzyło ruch na rynku nieruchomości. Natomiast dzisiaj, to, co ja nazywam równowagą, to jest powrót do tego, co miało miejsce kilka lat wcześniej. Czyli do obrotu, który ma za zadanie zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe.

Agnieszka Grotkowska podkreśliła jednocześnie, że na szukanie nieruchomości dla siebie nie ma złego czasu. – Szukamy takiej nieruchomości, która nam odpowiada, sprawdzamy, czy dysponujemy odpowiednim budżetem i sprawdzamy lokalizację – dodała.

Z wypowiedzi wszystkich ekspertów biorących udział w debacie mocno wybrzmiewał powrót do tzw. normalności, czyli “fundamentów”. Wydłużył się czas na podjęcie decyzji przez kupujących, czas trwania transakcji. – Nie ma już, jak wcześniej, długich kolejek po mieszkania, domy czy działki. Nie ma już presji na szybką decyzję. Kupujący ma więcej czasu, swobody i oddechu, aby podjąć decyzję racjonalnie – zauważyła Alicja Palińska.

– To dobry kierunek dla kupujących. Pośpiech przy podejmowaniu tak ważnych decyzji im nie służy. Natomiast kupujący często nie wiedzą, czy wybrana nieruchomości przy tej cenie jest dla nich okazją – uzupełnił Łukasz Gilis.

Nagranie debaty jest wciąż dostępne. Każdy, kto chce wysłuchać tej godzinnej, ciekawej rozmowy, może ją znaleźć na stronie Nieruchomości-online.

Czytaj też: Za nami rok pełen turbulencji

Może to też Ci się spodoba

Od czego zacząć szukanie pomysłu na biznes?

Najlepszy pomysł na biznes siedzi w Twojej głowie. Zrób analizę swoich mocnych i słabych stron, wypisz konkretne, praktyczne umiejętności, które możesz zmonetyzować i przełożyć na rentowny biznes, potem zbadaj rynek, na którym zamierzasz działać i znajdź niszę – to nie musi być kompletnie nowa usługa. Wystarczy, że zapewnisz klientowi maksymalizację korzyści, dzięki swoim usługom lub […]

Udane pierwsze półrocze 2022 na rynku kredytów hipotecznych

Niedawno zakończony drugi kwartał 2022 roku był jednym z najciekawszych okresów w ostatnich latach. Na rynku od początku roku do lipca uruchomiono 34,7 mld kredytów, co oznacza spadek o 31% względem 2021 roku. Trzeba pamiętać, że rok 2021 był rokiem wyjątkowym pod kątem wolumenów sprzedaży. Patrząc na trochę dłuższy horyzont czasu i porównując miniony okres […]

Agencja nieruchomości w Gdańsku – 8 wskazówek, dzięki którym dokonasz dobrego wyboru

Wiele razy rozmawiałam z osobami, których mieszkanie sprzedawała moja agencja nieruchomości w Gdańsku. Za każdym razem słyszałam o ich obawach. Nie ma w tym nic dziwnego. Po pierwsze, nieruchomość to najczęściej najcenniejszy składnik naszego majątku. Po drugie, często z jej sprzedażą wiąże się wiele emocji.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.