Rynek nieruchomości w Lublinie

Mar 27, 2019 · Time 4 min. czytania

Największą popularnością w Lublinie cieszą się nieruchomości mieszkaniowe dwu- i trzypokojowe o powierzchni do 50 metrów kwadratowych. Jednocześnie obserwujemy powiększenie się segmentu nieruchomości premium, w cenach powyżej 500 000 zł. Coraz więcej osób oczekuje mieszkań wykończonych w wysokim standardzie, dlatego najlepiej sprzedają się nieruchomości gotowe do zamieszkania. Jak wygląda rynek nieruchomości w Lublinie?

Ceny nieruchomości na terenie Lublina i województwa lubelskiego

Czym charakteryzuje się rynek nieruchomości w Lublinie? Zaczynamy od cen. Według danych Narodowego Banku Polskiego na rynku wtórnym w Lublinie w II kwartale 2018 roku średnia cena za metr kwadratowy mieszkań oferowanych do sprzedaży wynosiła 5 339 zł i w porównaniu do poprzedniego kwartału wzrosła o 3,9 proc.

– Cena za metr kwadratowy w zawartych transakcjach wynosiła 4 939 zł i była wyższa analogicznie o 3,3 proc. – mówi Joanna Kubiak, dyrektor biura Freedom Nieruchomości w Lublinie. – W porównaniu do II kwartału 2017 roku średnie ceny metra kwadratowego mieszkania były wyższe – w ofertach o 5,2 proc., w zawartych transakcjach zaś o 6,7 proc.

W drugim kwartale 2018 roku odchylenie średniej ceny ofertowej mieszkania od średniej ceny transakcyjnej wynosiło 8,1 proc., w pierwszym kwartale bieżącego roku odchylenie wynosiło zaś 7,5 proc. W powiecie lubelskim w II kwartale 2018 roku średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych do sprzedaży wynosiła 4 890 zł. Średnia cena metra kwadratowego mieszkań w zawartych transakcjach wynosiła w powiecie 3 880 zł.

Najbardziej popularne lokalizacje

Największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości w Lublinie i w najbliższych okolicach miasta (do 10 km). – Trzeba jednak przyznać, że także nieruchomości nieco bardziej oddalone od stolicy województwa cieszą się powodzeniem. Klienci poszukują bowiem domów w spokojnej okolicy, otoczonych naturą – dodaje Joanna Kubiak.

Wynajem nieruchomości w Lublinie i województwie

Nieruchomości na wynajem cieszą się dużą popularnością. Coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie mieszkania, zamiast na jego zakup. Jest to spowodowane m.in. ograniczeniami w udzielaniu kredytów.

Według danych Narodowego Baku Polskiego w II kwartale 2018 roku w Lublinie średnia cena najmu mieszkania wynosiła 1 992 zł, tj. ok. 36 zł za metr kwadratowy. W zawartych transakcjach – 1 773 zł, tj. 35 zł za metr kwadratowy.

Najwyższy udział (ok. 46 proc.), jak co kwartał, w ofercie mieszkań na wynajem stanowiły mieszkania dwupokojowe w średniej cenie najmu wynoszącej 1 817 zł. Mieszkania czteropokojowe i większe stanowiły ok. 10 proc. udziału, osiągając średnią cenę 2 782 zł. Trzypokojowe mieszkania stanowiły ok. 34 proc. udziału, ich średnia cena wynosiła zaś 2 217 zł.

Średnia cena oferowanych do wynajmu kawalerek wynosiła ok. 1 285 zł (ok. 10 proc.).

  • 42 proc. oferowanych mieszkań miało powierzchnię użytkową od 41 do 59 metrów kwadratowych w średniej cenie 1 805 zł,
  • ok. 26 proc. mieszkań miało od 60 do 79 metrów kwadratowych powierzchni w średniej cenie 2 219 zł,
  • ok. 17 proc. oferowanych mieszkań miało do 40 metrów kwadratowych w średniej cenie 1 489 zł,
  • 15 proc. oferowanych mieszkań powyżej 80 metrów kwadratowych osiągnęło średnią cenę 2 693 zł.

Kto głównie najmuje i wynajmuje nieruchomości?

Najmem nieruchomości są głównie zainteresowani studenci, osoby młode oraz takie, które nie mają zdolności kredytowej. Wynajmem nieruchomości trudnią się zazwyczaj inwestorzy lub osoby prywatne, które mają 2-3 mieszkania.

Przygotuj się do wejścia na rynek

Znajomość lokalnego rynku nieruchomości i konkurencyjnych ofert jest niezbędna, jeśli przygotowujesz się do otwarcia własnego biznesu w branży nieruchomości. Wszelkich informacji udzielą również doradcy, pracujący w biurach nieruchomości sieci Freedom w całej Polsce.

Chcesz wiedzieć, jak wygląda rynek nieruchomości w Polsce, przeczytaj kolejny artykuł.


Może to też Ci się spodoba

Jak sprzedać mieszkanie, będąc za granicą?

Jak sprzedać mieszkanie, będąc za granicą? Jeden z moich klientów, chciał sprzedać mieszkanie w Olsztynie, ale mieszkał na stałe poza granicami kraju. Poinformowałam go, że oczywiście podejmę się sprzedaży, lecz żeby wykonać swoją pracę profesjonalnie i skutecznie pracuję z klientami tylko na wyłączności.

2023 rok to dobry czas dla inwestorów, ale sytuacja nie sprzyja kredytobiorcom. Przegląd prasy 30.01.2023

Rynek kredytowy nie odbuduje się w szybkim tempie, ale to nie oznacza, że sprzedaż nieruchomości stoi w miejscu. Popyt na nie konsekwentnie się odbudowuje. Sytuacja na rynku jest korzystna dla klientów gotówkowych. Na rynku jest więcej ciekawych ofert i mniej chętnych. Sprawdź nasz przegląd najnowszych artykułów z branży! Skala całej przeceny na rynku nieruchomości nie […]

Pewny wybór 11: Wzrost cen materiałów – o ile droższa jest budowa domu

W przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ceny materiałów budowlanych bardzo wzrosły. Coraz trudniej też o pracowników na budowę.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.