Samouczek Prawny - innowacyjne narzędzie dla Agentów Freedom Nieruchomości

sie 05, 2021 ·

Podczas lipcowej Konferencji Partnerów Freedom Nieruchomości Marta Szczepkowska – Sadoch, Dyrektor ds. Prawnych i Administracji, zaprezentowała uczestnikom rewolucyjne narzędzie jakim jest Samouczek Prawny. Zakres i sposób działania platformy oraz udogodnienia jakie przynosi w codziennej pracy, spotkały się z ogromnym entuzjazmem zgromadzonych gości.

W ostatnich tygodniach, Samouczek został przekazany do używania agentom. Dziś porozmawiamy o kulisach jego powstawania z autorką tego nowatorskiego udogodnienia – Martą Szepkowską – Sadoch.

Skąd wziął się pomysł na powstanie Samouczka Prawnego?

Jak to mówią: potrzeba jest matką wynalazków – pomysł wziął się z potrzeby 🙂 Sprzedaż nieruchomości to nie zawsze jest łatwa sprawa. Dużo zależy od tego jaki jest rodzaj nieruchomości, w jaki sposób i kiedy została nabyta, co się działo z nieruchomością i jej otoczeniem w ostatnim okresie. Przepisy często się zmieniają i dobry agent nieruchomości musi za nimi nadążać.

Jest dużo zależności: np. fakt objęcia nieruchomości planem miejscowym, ma znaczenie nie tylko jeśli chodzi o nadanie nieruchomości funkcji – czyli co będzie mogło na tym gruncie powstać, ale jest też sygnałem, że trzeba sprawdzić, kiedy jego ustalenia weszły w życie, bo być może Sprzedający, po sprzedaży nieruchomości, będzie zobowiązany zapłacić tzw. opłatę planistyczną. Innym przykładem może być prawo pierwokupu. Przepisy obowiązujące w Polsce nadają, w określonych przypadkach, Skarbowi Państwa bądź jednostce samorządu terytorialnego, prawo pierwokupu nieruchomości i trzeba umieć ocenić, czy dana nieruchomość będzie takim prawom podlegać. Nie jest to proste zadanie, szczególnie dla osób rozpoczynających swoją karierę w nieruchomościach. To tylko dwa przykłady, ale spraw, od których zależy udana i bezproblemowa sprzedaż nieruchomości jest więcej. Właśnie z takich powodów powstał nasz samouczek. Jego celem jest ułatwienie pracy agentom, żeby dbając o interes klienta, mogli przygotować proces sprzedaży tak, żeby był on jak najbezpieczniejszy dla naszych klientów oraz by sprawnie gromadzić dokumenty niezbędne do przebiegu transakcji.

Oddajemy w ręce agentów narzędzie ogromnie ułatwiające pracę, żeby dbając o interes klienta, mogli przygotować proces sprzedaży tak, by był on jak najbezpieczniejszy i jak najszybszy.

Jak działa Samouczek Prawny?

Nasz Samouczek Prawny to rodzaj ankiety, którą wypełnia agent. System zadaje pytania o to czy np. nieruchomość jest objęta planem miejscowym, kiedy plan był uchwalony, w jaki sposób obecny właściciel nabył nieruchomość? Poprzez uzyskane odpowiedzi kieruje na konkretną ścieżkę i w razie potrzeby dopytuje o kolejne rzeczy. Wynikiem ostatecznym jest informacja na co trzeba zwrócić uwagę, jakie dokumenty trzeba zgromadzić i skąd je wziąć, jakie informacje i gdzie sprawdzić, co trzeba będzie wyjaśnić czy uregulować przed sprzedażą. 

Kto będzie miał dostęp do Samouczka?

Dostęp do Samouczka Prawnego będą miały osoby działające w strukturach Freedom Nieruchomości. To nasze autorskie narzędzie, dedykowane Agentom i Partnerom. 

Samouczek Freedom Nieruchomości

Do czego jest przydatne to narzędzie w codziennej pracy agenta?

Agent, który dopiero rozpoczyna swoją pracę lub rzadko sprzedaje określony rodzaj nieruchomości, ma zagadnienia tzw. problematyczne, które mogą stać się jego największą bolączką i obawą. Ilość wiedzy, którą trzeba przyswoić, żeby stać się specjalistą jest duża, chcemy to ułatwić. Agent zamiast przekopywać się przez gąszcz przepisów, wypełnia ankietę i otrzymuje informacje, które pozwalają mu przygotować się od strony formalnej do sprzedaży nieruchomości. Oczywiście to narzędzie nie zastąpi badania np. księgi wieczystej, ale znacznie ułatwi czytanie jest treści.

Jak długo trwało przygotowanie Samouczka?

Długo jest zawsze pojęciem względnym :). Na pewno wymagało dużego przygotowania zarówno pod względem merytorycznym, ale też technologicznym. Dla użytkownika Samouczek to z pozoru prosta ankieta, ale od środka to skomplikowane narzędzie, które jest “zaprogramowane” w określony sposób, tak by w oparciu o udzielone odpowiedzi przekierowywać do kolejnych pytań, a na końcu wydać użytkownikowi finalną wersję odpowiedzi. Podczas prac nad Samouczkiem niezbędne było zaangażowanie naszego działu IT w prace programistyczne. Potrzebny był też czas na testy, żeby sprawdzić czy uzyskiwane wyniki są właściwe, a postawione pytania są zrozumiałe. 

Samouczek Freedom Nieruchomosci

Czy są dalsze plany rozwoju tej platformy?

Oczywiście! Chociaż Samouczek dopiero niedawno został oddany w ręce użytkowników to już mam w głowie kilka pomysłów na jego udoskonalenie. Jesteśmy dopiero na początku naszej samouczkowej drogi, a im dłużej będzie użytkowany tym zapewne wyklaruje się więcej możliwości jego ulepszenia. Życie pewnie też przyniesie swoje, a fakt zmiany przepisów też będzie wymuszał wprowadzanie zmian.

Dziękujemy za rozmowę i czekamy na kolejne opinie użytkowników!

 

Może to też Ci się spodoba

Przegląd prasy

“Bezpieczny kredyt 2 proc.” – co ze środkami na 2024 rok? Przegląd prasy 27.11.2023

Ostatnie miesiące na rynku mieszkaniowym upłynęły pod znakiem programu “Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Chociaż nie obowiązują limity składania wniosków o kredyty hipoteczne z dopłatami, to wraz z końcem 2023 roku środki już się kończą. Dopłaty na przyznane finansowanie obciążają kwotę zarezerwowaną na kolejny, 2024 rok.

Ewelina Zdancewicz lis 27, 2023 · 3 min. czytania

Pewny wybór 28: Działka z dostępem do linii brzegowej – ale czy na pewno?

Działka z dostępem do linii brzegowej to marzenie wielu osób. Jednak podczas poszukiwania takiej nieruchomości należy wziąć pod uwagę nie tylko zalety, ale i ograniczenia tego rozwiązania

Ile zarabia agent nieruchomości?

Chciałbyś wiedzieć ile zarabia agent nieruchomości? Zastanawiasz się nad karierą w branży i chciałbyś wiedzieć, na co musisz się przygotować na początku pracy? Ciekawią Cię formy zatrudnienia i to, na jakie wsparcie możesz liczyć ze strony biura? Przejdźmy zatem do konkretów.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.