Stan surowy zamknięty – co oznacza i co obejmuje?

sty 25, 2024 · Time 5 min. czytania

Czym jest stan surowy zamknięty, jaki etap prac obejmuje i czy opłaca się kupić nieruchomość na tym etapie budowy? Dlaczego inwestorzy sprzedają takie domy, zamiast zwyczajnie je dokończyć? Każdy z nich ma swoje powody, jednak jedno jest pewne: kupno domu w stanie surowym zamkniętym to zazwyczaj bardzo dobra okazja!

Stan surowy zamknięty – co oznacza i co obejmuje?

Co oznacza stan surowy zamknięty?

Pojęcie “stan surowy zamknięty” nie jest precyzyjnie zdefiniowane w przepisach prawa budowlanego. Mimo tego przyjmuje się, że oznacza ono pewien zakres prac, które powinny zostać wykonane na danym etapie budowy domu. W przypadku stanu surowego zamkniętego przyjmuje się zazwyczaj, że dom powinien już posiadać ściany zewnętrzne, szczelny dach i wszystkie zamykane otwory, to jest okna i drzwi zewnętrzne.

Od zewnątrz taki budynek jest prawie gotowy – prawie, ponieważ nie ma tu mowy o wykończeniu elewacji i innych elementach. Ważne, żeby nieruchomość była odporna na działanie czynników zewnętrznych. Standardowo dojście do tego momentu podczas budowy domu zajmuje ok. czterech miesięcy, jednak wszystko zależy od pogody, sprawności ekipy budowlanej oraz specyfikacji budynku i finansów inwestora.

Czytaj także: Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę?

Przyjmuje się, że stan surowy zamknięty oznacza około 50% wykonanych prac.

Jeśli zlecamy budowę domu firmie budowlanej, to umowa z nią powinna zawierać w sobie szczegółowy wykaz prac na każdy etap. W ten sposób unikniemy niejednoznaczności podczas rozliczania pracy fachowców. Dodatkowo należy szczegółowo uwzględnić terminy realizacji oraz konsekwencje za ewentualne opóźnienia.

Stan surowy zamknięty to jeden z kilku etapów budowy domu. Wśród nich można wymienić kolejno:

 • Przygotowanie formalne do budowy.
 • Stan zero.
 • Stan surowy otwarty.
 • Stan surowy zamknięty.
 • Prace wykończeniowe.
 • Zakończenie budowy, porządkowanie lokalizacji.

Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty – co obejmuje?

Ten zakres prac obejmuje:

 • Ławy fundamentowe.
 • Ściany fundamentowe.
 • Ściany parterze, wylanie stropów nad parterem.
 • Postawienie ścian na piętrze.
 • Postawienie ścian działowych.
 • Przygotowanie więźby dachowej i pokrycia dachowego.
 • Wstawienie drzwi i okien.

Podczas planowania prac budowlanych zawsze należy dokładnie sprawdzić, czy w umowie z firmą budowlaną zostały zawarte wszystkie elementy.

Stan surowy zamknięty a stan deweloperski

Chociaż te etapy z zewnątrz wyglądają podobnie, to znacząco się od siebie różnią. W przypadku stanu deweloperskiego można mówić o tym, że wewnątrz budynku została poprowadzona instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna. Do tego zalicza się też montaż parapetów i grzejników. W stanie deweloperskim ściany są otynkowane i wygładziowane, ale niepomalowane. Posadzki są gotowe do dalszego wykończenia przez położenia paneli czy kafelków. Stan deweloperski oznacza przygotowanie wnętrza budynku do ostatnich prac wykończeniowych. Stan surowy zamknięty oznacza zamknięcie budowy w taki sposób, aby nieruchomość była odporna na warunki atmosferyczne.

Czytaj także: Odbiór techniczny nowego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Stan surowy zamknięty – koszt

Dokładny koszt budowy domu zależy od wielu czynników. Te elementy mają jednocześnie wpływ na koszt poszczególnych etapów tworzenia nowej nieruchomości. Można jednak wskazać pewne ramy, w których mieszczą się koszty standardowych projektów budowlanych. Szacuje się, że stan surowy zamknięty powinien kosztować ok. 40% sumy całej inwestycji. Zatem w przypadku domu kosztującego 500 000 zł mowa o kwocie wysokości 200 000 zł.

Czytaj także: Dom pasywny – co to jest?

Czy opłaca się kupić dom w stanie surowym zamkniętym?

Czasem bywa tak, że inwestor z powodów życiowych lub finansowych nie może skończyć rozpoczętej budowy domu. Wtedy m.in. mamy do czynienia z ofertą sprzedaży domu w stanie surowym zamkniętym. Czy opłaca się kupić taki dom? Wszystko zależy od jego ceny, lokalizacji oraz kosztów, jakie trzeba jeszcze ponieść, aby go wykończyć. W większości wypadków są to bardzo atrakcyjne okazje. Kupno takiego domu powoduje, że pozostają nam jedynie prace wykończeniowe, przez co znacząco skraca się czas oczekiwania na wymarzoną przeprowadzkę. Zwiększa się także pewność, że kupujemy dobrą nieruchomość – dużo więcej możemy zweryfikować od razu na miejscu.

Z doświadczonym agentem nieruchomości, który wie, w jaki sposób sprawdzić stan prawny i faktyczny domu w stanie surowym zamkniętym, jest to znacznie prostsze.

To cię zainteresuje: Wzrost cen materiałów budowlanych – o ile droższa jest budowa domu?

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Domy dla seniorów w Polsce zamiast apartamentowców? Przegląd prasy 29.05.2023

Demografia stanowi wyzwanie dla branży nieruchomości – w Polsce regularnie maleje liczba ludności. Do 2040 roku w kraju ma mieszkać 36 mln osób. Dodatkowo starzejące się społeczeństwo postawi przed branżą inne wyzwania niż dotychczas. Zapraszamy do przeglądu prasy Freedom! Pierwsze Mieszkanie. Szef MRiT: Nie będzie działać zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Forsal.pl, 26.05.2023 Proponujemy rozwiązanie, […]

Co się zmieni na rynku nieruchomości? Przegląd prasy 15.08.2022

Wahania cen mieszkań Wakacje kredytowe zapobiegły gwałtownym spadkom. Pojawił się duży problem dla wynajmujących mieszkania Notariusze z nowymi uprawnieniami. Szykuje się duża zmiana dla rynku nieruchomości. Interia.pl, 10.08.2022 Projekt poszerzający uprawnienia notariuszu o wpis do księgi wieczystej jest na ostatniej prostej i jeszcze w sierpniu może być przyjęty przez Radę Ministrów. Przy okazji modyfikacji systemu […]

Sprzedaż Nieruchomości: Jak Uniknąć Pułapek i Zapewnić Bezpieczeństwo Transakcji

Zastanawiasz się, jak bezpiecznie sprzedać nieruchomość i nie stracić? Z bezpieczeństwem jest jak z poślizgnięciem po zmroku. Idziesz prostą drogą, aż tu nagle kawałek lodu i zanim się obejrzysz, pośladki zbite… Wtedy zdajesz sobie sprawę, że nie tędy droga i zaczynasz szukać wsparcia w biurze nieruchomości. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się m.in.: co musi […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

  Proszę o zaznaczenie zgody.