Ulga remontowa 2023. Czy remont mieszkania można odliczyć od podatku?

lis 22, 2023 · Time 6 min. czytania

Czy remont mieszkania można odliczyć od podatku? Tak, ulga termomodernizacyjna (jak często nazywana jest ulga remontowa) może zostać odliczona od podatku. Jednak pod warunkiem, że wszelkie wydatki remontowe zostaną potwierdzone fakturami VAT i rachunkami. Jakie materiały budowlane można odliczyć od podatku? Ile można odzyskać i na jakich zasadach? Dowiedz się więcej na temat ulgi remontowej 2023 oraz sprawdź, czy w 2024 roku mają zajść zmiany w sprawie ulgi termomodernizacyjnej!

Ulga na remont mieszkania. Czym jest ulga termomodernizacyjna?

Ulga na remont mieszkania. Czym jest ulga termomodernizacyjna?

Ulgę termomodernizacyjną często nazywamy ulgą remontową z powodu jej skoncentrowania na pracach poprawiających izolację termiczną i inne aspekty wybranego budynku. Ta korzyść istnieje od 2019 roku i pozwala na odliczenie części kosztów związanych z przeprowadzeniem remontu i modernizacji, mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynku.

Komu przysługuje ulga remontowa?

Ulga remontowa, skierowana do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych, zarówno wolnostojących, jak i tych w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej, oferuje znaczne oszczędności podatkowe. Jest to korzystna opcja dla osób fizycznych, które przeprowadziły w swoim budynku prace remontowe celujące w termomodernizację. Aby skorzystać z tej ulgi, niezbędne jest posiadanie tytułu prawnego potwierdzającego, że dana osoba jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości.

Dodatkowo, ulga dotyczy wyłącznie już istniejących domów – nie może być przyznana na budynek w trakcie budowy. Znaczącym warunkiem jest wykonanie audytu energetycznego, który od początku 2023 roku stanowi podstawę do odliczenia remontu od podatku. Ulga ta przysługuje osobom rozliczającym się podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Jaki remont odliczysz od podatku?

Dzięki uldze remontowej możliwe jest odliczenie od podatku zarówno kosztów zakupu, jak i montażu poszczególnych elementów. Kluczowe jest jednak to, że wydatki związane z remontem termomodernizacyjnym mogą obejmować okres nie dłuższy niż 3 lata przed ukończeniem inwestycji, licząc od zakończenia roku podatkowego, w którym miały miejsce pierwsze wydatki.

Co można odliczyć od podatku podczas remontu mieszkania?

  • Wymianę źródeł ciepła (a w tym: wymiana starego pieca na nowy, rezygnacja z paliwa stałego).
  • Poprawę izolacji termicznej (a w tym: wymiana okien i drzwi na szczelniejsze modele, uszczelnienie obecnych systemów ciepła, ocieplenie budynku).
  • Badania energetyczne (Wykonanie badania energetycznego albo analizy termograficznej obiektu budowlanego).
  • Energię odnawialną (inwestycja w fotowoltaikę).

Mieszkanie podczas remontu

Jakie materiały budowlane można odliczyć od podatku?

W kontekście ulgi termomodernizacyjnej z 2023 roku, warto zastanowić się nad pytaniem: jakie materiały budowlane kwalifikują się do odliczenia od podatku? Oto krótki przegląd tych, które mogą być uwzględnione w ramach ulgi, wspierając inwestorów w efektywnych modernizacjach budynków.

  • Materiały budowlane stosowane w ramach instalacji grzewczej.
  • Materiały budowlane używane w instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej.
  • Materiały budowlane wykorzystywane w systemie ogrzewania elektrycznego.
  • Materiały budowlane wchodzące w skład systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła lub z odzyskiem ciepła i chłodu.

Odliczenie remontu od podatku – ulga budowlana a PIT

Odliczenia mogą być dokonywane przy rozliczaniu podatku według różnych form, takich jak skala podatkowa (PIT-37, PIT-36), liniowo (PIT-36L) oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28).

Osoba ponosząca wydatki i jednocześnie będąca właścicielem lub współwłaścicielem budynku objętego termomodernizacją może skorzystać z ulgi. Aby udokumentować ulgę, konieczne jest wykazanie jej w załączniku PIT/O i w deklaracji podatkowej poprzez wskazanie sumy odliczeń zgłoszonych w PIT/O.

Wartość ulgi jest atrakcyjna – w przypadku samodzielnego rozliczenia z urzędem skarbowym wynosi ona 53 000 zł, a dla osób rozliczających się wspólnie z małżonkiem suma ta podwaja się do 106 000 zł. Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorcy nie mogą z niej skorzystać.

Czy remont mieszkania można odliczyć od podatku? Podsumowanie ulgi termomodernizacyjnej 2023

Ulga termomodernizacyjna, znana także potocznie jako ulga remontowa, to korzystna opcja dla posiadaczy domów jednorodzinnych, umożliwiająca odliczenie kosztów związanych z pracami poprawiającymi izolację i efektywność energetyczną budynków. Wprowadzona w 2019 roku, jest dostępna dla osób rozliczających się podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Aby skorzystać z ulgi, wymagane jest posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości i przeprowadzenie audytu energetycznego. Prace kwalifikujące się do ulgi obejmują m.in. wymianę źródła ciepła, poprawę izolacji termicznej, badania energetyczne, inwestycje w energię odnawialną oraz używanie materiałów budowlanych w ramach różnych instalacji.

Należy zaznaczyć, że ulga dotyczy jedynie istniejących budynków, a koszty remontu mogą obejmować okres do 3 lat przed zakończeniem inwestycji. Możliwość skorzystania z ulgi istnieje przy rozliczeniu podatkowym na różnych zasadach, takich jak skala podatkowa, opodatkowanie liniowe czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Nawet przy braku przewidywanych zmian w najbliższych latach, ulga termomodernizacyjna pozostaje atrakcyjnym bodźcem do inwestowania w efektywność energetyczną domów mieszkalnych.

Ulga remontowa 2024 – czy coś się zmieni?

Rok 2024 nie wpłynie znacząco na ulgę remontową, lecz można wykorzystać ulgę z 2023 roku jeszcze w tym roku. Jeśli nie złożyłeś jeszcze deklaracji za rok 2023, masz możliwość od razu zmniejszenia kwoty poniesionych wydatków o wartość dotacji otrzymanej w 2024 roku.

Natomiast, jeżeli już dostarczyłeś zeznanie za 2023 rok i odliczyłeś całą kwotę poniesionych kosztów, masz opcję złożenia korekty deklaracji i skorygowania ulgi o otrzymaną dotację. Ważne jest, aby nie zwlekać z procesem korekty, ponieważ może ona generować dodatkowe konsekwencje. W przypadku, gdy już dostarczyłeś zeznanie, skorzystałeś z pełnej kwoty ulgi, a nie chcesz składać korekty, będziesz musiał doliczyć do swojego dochodu w zeznaniu za rok 2024 kwoty, które zostały ci zwrócone.

Może to też Ci się spodoba

Domy modułowe – czy to się opłaca?

Epidemia koronawirusa postawiła cały świat na głowie. Nie tylko ten wielki, ale również nasz mały, prywatny. Przymusowa izolacja w wielu z nas obudziła pragnienie posiadania własnego domu, który da poczucie bezpieczeństwa i komfort nawet wówczas, gdy będziemy w nim „uwięzieni”. Potwierdza to rosnące w ostatnim okresie zainteresowanie naszych klientów domami i działkami. Coraz bardziej świadomie […]

Jak urządzić kawalerkę? 5 pomysłów na aranżację małego mieszkania

Koniec roku to najlepszy czas na podsumowania i nowe postanowienia. World Cup, Avicii i Mac Miller – to najczęściej na świecie wyszukiwane frazy w Google w 2018 roku. Polacy, oprócz Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, najbardziej interesowali się odpowiedzią na pytanie ile… Ile palców ma koń? Ile zebrał WOŚP? Ile do wakacji? Postanowiliśmy wyjść naprzeciw […]

Home staging – o co w tym wszystkim chodzi?

Każdy, kto wpadł na pomysł sprzedaży nieruchomości zastanawiał się jak ugryźć ten „kawałek chleba”. Na początek prosta sprawa – trzeba zrobić „jakieś” zdjęcia, trzy, może ze cztery… Chyba wystarczy, przecież jak ktoś będzie chciał to przyjdzie i zobaczy na żywo. Otóż nie! Home staging jest sztuką, dzięki której szybko i zyskownie sprzedasz nieruchomość!

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.