Umiejętności i kompetencje agenta nieruchomości. Czy kurs wystarczy?

kwi 06, 2023 · Time 10 min. czytania

Agent nieruchomości to osoba, która zawodowo zajmuje się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Doprecyzowując ten zapis: zajmuje się kojarzeniem stron przy transakcjach sprzedaży lub wynajmu na rynku nieruchomości. Co należy zrobić, aby zostać agentem nieruchomości? Kto może zostać agentem albo jakie umiejętności są wymagane w tym zawodzie? Sprawdź!

Czy agent nieruchomości musi mieć licencję?

Jeszcze kilka lat temu, aby zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami (nazwa potoczna to agent nieruchomości) należało posiadać licencję zawodową. Aby ją uzyskać trzeba było spełnić następujące warunki:

  • posiadać wykształcenie wyższe, odbyć praktykę zawodową,
  • być osobą niekaraną,
  • zdać egzamin przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną,
  • posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

W 2015 roku, w ramach zniesienia barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, poprzez nowelizację Ustawy o Gospodarce Nieruchomościami zniesione zostały warunki wykonywania zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości.

Dzisiaj jedynym wymogiem wykonywania zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami (agenta nieruchomości) stało się założenie działalności i dokonanie wpisu w Centralnym Rejestrze i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa agentem nieruchomości może zostać każdy. Jednak zanim podejmiecie tę decyzję, przeczytajcie, jakimi kluczowymi cechami i umiejętnościami powinniście się wykazać.

To cię zainteresuje: Czy warto zacząć pracę jako pośrednik?

Umiejętność nawiązywania kontaktu

To kluczowa cecha dla agenta nieruchomości. Agent musi umieć budować relacje z klientami, zdobywać nowych klientów i utrzymywać kontakty z nimi w celu pozyskiwania przyszłych referencji. To wymaga umiejętności prowadzenia rozmów, słuchania i zrozumienia potrzeb klientów oraz umiejętności budowania długotrwałych relacji.

Szczerość, uśmiech i zadowolenie z życia to ważne cechy, które sprawią, że klienci będą chętniej z wami współpracować. Agent musi być otwarty, uczciwy i komunikatywny, aby klienci czuli się komfortowo w jego towarzystwie. Musi także wykazywać entuzjazm i energię, aby motywować klientów do podjęcia decyzji.

Zaangażowanie agenta nieruchomości

Zaangażowanie jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu w branży nieruchomości. Agent musi być gotowy do pracy w niestandardowych godzinach, poszukiwania potencjalnych klientów i stale rozwijania swojej wiedzy o rynku nieruchomości. To wymaga determinacji, cierpliwości i zdolności do podejmowania trudnych wyzwań.

Umiejętność rozwiązywania problemów jest niezbędna w pracy agenta nieruchomości. Często będzie musiał rozwiązywać problemy związane z transakcjami, takie jak pogodzenie interesów obydwu stron umowy, czy rozwiązywanie kluczowych, w tym prawnych i formalnych dla transakcji kwestii.

Czy trzeba mieć doświadczenie w handlu?

Jeżeli kandydat na pośrednika był wcześniej handlowcem, sprzedawał odkurzacze, części samochodowe, kremy z filtrem czy kredyty bankowe to wbrew pozorom jest to ważna umiejętność. Doświadczenie handlowca pozwoli na szybkie wejście w rolę agenta na rynku nieruchomości. Łącząc ze sobą opisane w tym artykule cechy i swoje doświadczenie szybko stanie się dobrym sprzedawcą nieruchomości.

Żądza wiedzy to podstawa sukcesu

Wprawdzie na rynku nieruchomości bardzo dużą rolę odgrywa zawód notariusza, pomocą służą kancelarie prawne, dostępne są również szkolenia branżowe. Jednak aby móc umiejętnie doradzać klientom albo przynajmniej kierować ich na odpowiednie ścieżki przy rozwiązywaniu problemów związanych z nieruchomością, od agenta wymagana jest podstawowa znajomość prawa, finansów, architektury czy budownictwa.

W dużych firmach, dysponującymi zespołami doradców zwykle znajduje się dział prawny czy dział finansowy rozwiązujący pojawiające się wątpliwości. Natomiast dobry pośrednik to taki, który już na pierwszym spotkaniu podpowie, do jakiego urzędu czy jakiej instytucji skierować swoje kroki, aby skutecznie zamknąć transakcję.

Technologie i umiejętność radzenia sobie z nimi

Niestety bez umiejętności biegłego posługiwania się klawiaturą komputera, poruszania się w sieci, umiejętności pracy z narzędziami i programami komputerowymi, w końcu poruszania się w mediach społecznościowych trudno będzie stać się dobrym pośrednikiem. Świat zmienia się w szalonym tempie i czas ogłoszeń w prasie lokalnej skończył się jakieś 15 lat temu. Bardzo ważnym elementem jest strona internetowa. To wizytówka dobrego pośrednika. Strona ta musi współpracować z programami służącymi do profesjonalnego opisu i wyeksponowania oferty sprzedawanej przez ciebie nieruchomości. Niestety nie zaoszczędzimy na stronie stworzonej na bezpłatnym serwerze. Dobra strona musi współpracować z wysokiej jakości CRM – Customer Relationship Management, czyli narzędziem do zarządzania relacji z klientem, przygotowania ogłoszeń, prezentacji zdjęć i filmów, eksportu ofert do lokalnych i branżowych serwisów.

Oczywiście do tego dodać trzeba dobry sprzęt komputer, telefon, laptop. Najlepiej, aby sprzęty te ze sobą były kompatybilne. Do tego potrzebny jest dobry dostęp do Internetu. W dobie cyfryzacji obieg dokumentów czy spotkania z klientami odbywają się online, a dzięki technologiom rozpoczętą pracę w biurze agent może dokończyć siedząc wygodnie w zaciszu domowego fotela.

W końcu niezbędny będzie dobry sprzęt fotograficzny czy kamera umożliwiająca realizację profesjonalnych zdjęć i filmów. Ostatnim atrybutem pośrednika to niezawodny pojazd, którym bezawaryjnie dotrze on na spotkanie z klientem. Trudno sobie wyobrazić, że na takie spotkanie agent będzie dojeżdżał taksówką czy tramwajem. To się nie uda, a na pewno nie będzie wyglądało profesjonalnie.

Siedziba pośrednika – biuro

Oczywiście rozpoczynając pracę na rynku nieruchomości każdy agent musi dysponować zapleczem biurowym. Niekoniecznie od razu musi to być open-space w renomowanej lokalizacji, o wielkości 200 m2. Jednak agent powinien posiadać miejsce na spotkanie z klientem, zawarcie z nim umowy, postawienie komputera i sprzętu biurowego, wydrukowanie czy skopiowanie niezbędnych dokumentów.

Miejsce, gdzie może zorganizować spotkanie swoich klientów (czasem kilka osób) w celu zamknięcia transakcji i zawarcia z nimi umowy przedwstępnej czy umowy najmu. Na początek wystarczy biuro o powierzchni ok. 20 m2. Najlepiej w miejscu widocznym, a perfekcyjnie byłoby, gdyby jedną ze ścian była witryna okienna, na której będzie można wyeksponować aktualne oferty.

Prezencja pośrednika nieruchomości. Jak trzeba wyglądać?

To ostatnia, ale bardzo ważna cecha pośrednika. Nasza praca polega na spotykaniu się z ludźmi, nasz wygląd świadczy o naszym profesjonalizmie. Nikt oczywiście nie wymaga od agenta nie wymaga, aby na spotkania z klientami przyjeżdżał w ekskluzywnym garniturze czy w sukience od Diora.

Jednak wytarty sweter, brudne buty, podarte spodnie czy zapach potu albo nieprzyjemny zapach z ust jest nie do zaakceptowania. Wystarczy wyprasowana koszula, czyste buty i niepodarte spodnie albo elegancka sukienka, zadbane włosy i przyjemny zapach od takiej osoby – to niewiele. Klient na pewno będzie miał podobne zdanie.

Prawda, że łatwo? Jednak dodam na pocieszenie, że założenie i utworzenie każdego biznesu nie jest łatwe i wymaga wielu wyrzeczeń oraz mnóstwa zaangażowania i cierpliwości. Aby rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zaplecza finansowego.

Dzisiaj to koszt ok. 30.000 – 40.000 złotych, w to wchodzą: wynajęcie biura, zakup lub leasing samochodu, sprzętu komputerowego, telefonu, koszty ZUS przez kilka najbliższych miesięcy, koszty stworzenia strony internetowej i obsługi informatycznej, wykupu licencji na niezbędne programy, koszty eksportów ogłoszeń do serwisów branżowych, koszty paliwa, energii elektrycznej, ogrzewania lokalu, koszty telefonu, reklamy, marketingu. Jeżeli uda się Wam zdobyć dofinansowanie z lokalnego Urzędu Pracy albo pożyczkę ze środków Unii Europejskiej to świetnie, pół sukcesu za Wami.

Czy można wykonywać ten zawód bez ponoszenia tak wysokich kosztów?

Oczywiście, że tak. Na rynku działa wiele firm, które działają w modelu franczyzowym.

Franczyzodawca oferując przystąpienie do swojej sieci zapewnia wypracowany już know-how, dostęp do narzędzi niezbędnych do wykonywania tej pracy, wypozycjonowaną stronę internetową, obsługę prawną, zespół szkoleń w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, to bardzo duże wsparcie przy stawianiu pierwszych kroków na rynku nieruchomości.

Nie w każdym przypadku również trzeba od razu zakładać działalność gospodarczą. Największą jednak zaletą pracy w tej formule jest fakt, że pracuje się w dużych doświadczonych zespołach ludzi. W większości przypadków w skład zespołu wchodzi nie tylko menedżer, który wprowadzi kandydata do świata nieruchomości, ale dzięki zespołowi nowy agent otrzyma wsparcie merytoryczne. Praktycznie zaraz po odbyciu obowiązkowego szkolenia i zdaniu wewnętrznego egzaminu będzie mógł rozpocząć swoją przygodę na rynku nieruchomości.

A ile zarabia agent?

Ja bym odpowiedział – tyle ile chce. To wiele zależy od zaangażowania i czasu jaki agent poświęci na pracę. Według mojej oceny i mojego doświadczenia, jeżeli agent nieruchomości poświęci na wykonywanie swoich zadań, na efektywny kontakt z klientami, spotykanie się z nimi, zapoznanie się z ich ofertami jedynie 4 godziny dziennie zarobi znacznie więcej niż wynosi średnia krajowa.

To cię zainteresuje: Ile zarabia agent nieruchomości?

Standardowe prowizje z tytułu sprzedaży nieruchomości na polskim rynku nieruchomości kształtują się na poziomie ok. 4 % wartości nieruchomości. Po odjęciu wszystkich kosztów związanych z przygotowaniem oferty, pracą nad ofertą i realizacją transakcji agent nieruchomości otrzymuje wynagrodzenie ok. 1,5 % ceny sprzedaży nieruchomości.

Transakcje najmu to przychód w wysokości jednomiesięcznego czynszu najmu. Efektywny agent w swoim portfelu powinien mieć zawsze ok. 10 – 15 ofert, to zagwarantuje mu nie tylko profesjonalne wykonywanie zawodu, ale także płynność finansową.

Pośrednikiem w obrocie nieruchomościami zostałem w wieku 28 lat w 1994 roku w latach, kiedy ten zawód nie istniał. To znaczy: nie był uregulowany żadnymi przepisami i był praktycznie zamknięty dla zawodów prawniczych. Wiele się zmieniło przez ten czas i dzisiaj razem z Freedom Nieruchomości tworzymy jedną z największych w Polsce firm w tej branży. W ciągu tego okresu zamknąłem ponad 1000 transakcji i po latach jedyną rzeczą, której żałuję jest fakt, że tak późno zostałem pośrednikiem w obrocie nieruchomościami.

Jarosław Kraiński, broker nieruchomości

Może to też Ci się spodoba

Jak nie zmarnować potencjału nieruchomości? 4 grzechy główne

Pewnego dnia, przeglądając oferty właścicieli, których mógłbym uratować przed ciężarem niesprzedających się nieruchomości, natknąłem się na lokal położony w samym centrum Knurowa. Zanim sprawdziłem jak długo się “sprzedaje” i na chwilę przed tym jak postanowiłem go w końcu sprzedać, już wiedziałem, że popełniono cztery grzechy główne… Jak nie zmarnować potencjału nieruchomości?

Jak sprzedać mieszkanie 6 razy szybciej?

Od jak wielu czynników zależy skuteczność i szybkość sprzedaży mieszkania? Eksperci wskazują na mnóstwo kwestii, ale dziś – bazując na najświeższych doświadczeniach – chcę pokazać Ci naoczny przykład na zabójczą skuteczność czterech z nich. Dowiedz się, jak sprzedać mieszkanie 6 razy szybciej!

Pewny wybór 02: Czym tak naprawdę zajmuje się agent nieruchomości i dlaczego warto skorzystać z jego usług?

Agent nieruchomości to wciąż niedoceniany zawód. Błędnie traktujemy go jak nachalnego sprzedawcę, który próbuje nam coś wcisnąć.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.