Warszawski rynek nieruchomości: jak zachował się w obliczu pandemii?

Feb 16, 2021 ·

Sytuacja w pośrednictwie, z jaką zmagaliśmy się w 2020 roku, była wypadkową zachowań społecznych związanych z reakcją na nowe realia życia na świecie. Pojawiły się nowe ograniczenia, zmieniły zasady, zwyczaje.

Spotkania z klientami przeniosły się częściowo do Internetu. W codziennej pracy pośredników na dobre zagościły wideoprezentacje i spacery 3D. Dokumenty zamawiamy zdalnie, zdalnie też coraz częściej podpisujemy umowy pośrednictwa. Na szczęście wizyty u notariusza nie można przeprowadzić online, więc chociaż na ostatnim etapie transakcji możemy się spotkać bezpośrednio z naszymi klientami.

Zmiany w pracy pośredników

Czas dynamicznego dostosowywania się do zmieniającego się świata wpłynie trwale na praktyki pośredników i oczekiwania klientów. Oferty będą bardziej profesjonalnie przygotowane, bogatsze o spacery 3D i wideoprezentacje, a klienci przychylniej będą spoglądali na współpracę z pośrednikami oferującymi takie właśnie usługi. Trend ten widać bardzo wyraźnie w mls.org.pl, gdzie ilość ofert ekskluzywnych – potocznie zwanych “wyłącznymi” – wzrasta z roku na rok. Jest to też konsekwencją większej liczby pośredników, którzy coraz częściej wybierają taki właśnie model pracy. Dość powiedzieć, że od 1 stycznia do 30 listopada tego pandemicznego roku łączna sprzedaż, jaką odnotowaliśmy w obrębie MLS, wyniosła blisko miliard złotych! W roku 2019 było to niecałe 700 milionów zł. 

Materiał pochodzi z Raportu Rynku Nieruchomości 2020/2021. Pobierz za darmo TUTAJ

System MLS, z którego pochodzą prezentowane poniżej dane, jest podstawowym narzędziem pracy dużej grupy pośredników. Narzędzie powstało w 2002 roku w Warszawskim Stowarzyszeniu Pośredników w Obrocie Nieruchomościami jako naturalna konsekwencja rozwoju modelu pracy opartego na wysokich standardach etycznych i profesjonalizmie. Korzysta z niego i aktywnie współpracuje przy obsłudze ofert ponad 2500 najlepszych sprzedawców nieruchomości w tym kraju. Zamieszczone poniżej informacje oparte są na rzeczywistych danych transakcyjnych zgromadzonych w MLS.

Warszawski rynek nieruchomości odwzorowuje trend

Wiele osób, niezwiązanych bezpośrednio z rynkiem nieruchomości, obwieściło w marcu spadek cen sprzedaży i wielką zapaść. Nic takiego nie nastąpiło i zapewne nie nastąpi, aczkolwiek rynek najmu boleśnie odczuł skutki ograniczeń. Brak turystów w Warszawie spowodował zwiększenie podaży na rynku najmu. Odnotowaliśmy wzrost podaży w liczbie ofert najmu mieszkań (porównując rok 2020 z 2019):

 • jednopokojowych o 44% (z 134 do 303)
 • dwupokojowych o 53% (z 503 do 933)
 • trzypokojowych o 66% (z  286 do 405) 

Tylko czteropokojowe mieszkania i większe były dostępne w liczbie prawie identycznej co w roku 2019. Było ich około 115. Tłumaczyć to można bezpośrednio tym, że ustał w zasadzie najem krótkoterminowy.

Spadki cen najmu

Mieszkania przystosowane do pełnienia funkcji hotelowych zostały przesunięte na rynek najmu długoterminowego. Warto zauważyć, że zwykle są to lokale o standardzie podwyższonym, w dobrych lokalizacjach, ale pomimo to w danych widać wyraźnie spadki cen najmu (długoterminowego) dla mieszkań 1, 2 i 3 pokojowych. Odpowiednio dla całej Warszawy średnia cena najmu malała następująco:

 • jednopokojowe: 1 995,74 zł – 1 722,73 zł  / spadek o 14% 
 • dwupokojowe: 2 625,57 zł – 2 510,55 zł  / spadek o 5%
 • trzypokojowe: 3 747,30 zł – 3 353,03 zł  / spadek o 10,5%

Tylko ceny mieszkań większych wzrosły, ale liczba transakcji nie była zbyt duża. 

 • czteropokojowe i większe: 5 625,88 zł – 6 893,47 zł  + 22,5% 

Rynek sprzedaży zanotował w analogicznym okresie wzrosty średnich cen transakcyjnych. Jest to zapewne związane bezpośrednio z niepewnością, jaka pojawiła się w okresie pandemii. Klientów podażowych przed wystawieniem ofert na rynek powstrzymywała niepewność związana z pandemią, a sprzedający jej skutki postanowili minimalizować poprzez wzrost cen. Temu trendowi sprzyjała także niewielka liczba oferowanych mieszkań, ale jednocześnie spora liczba inwestorów. Klienci pojawiający się w biurach nieruchomości otwarcie mówili o potrzebie bezpiecznego ulokowania gotówki. Płatności w znacznej mierze opierały się na środkach własnych kupujących. Różnice w stosunku do roku ubiegłego dobitnie pokazuje poniższe zestawienie: 

Średnia cena metra kwadratowego dla Warszawy w 2019 i 2020

 • kawalerka: 9 153 zł – 9 758 zł / wzrost o 6,6% 
 • dwupokojowe: 8 297 zł – 8 876 zł / wzrost o 6,7% 
 • trzypokojowe: 8 741 zł – 8 902 zł / wzrost o 1,8% 
 • czteropokojowe i większe: 8 502 zł – 9 107 zł / wzrost o 7,1% 

Świadczy to o tym, że nieruchomości w dalszym ciągu są postrzegane przez klientów jako inwestycje bezpieczne i zyskowne, ale jest to jednocześnie oznaką większej dojrzałości rynku. Koszty gruntów, materiałów budowlanych i atrakcyjność stołecznego rynku będą w dalszym ciągu generowały wzrosty cen mieszkań. Jak duże i jak dynamiczne to będą wzrosty? O tym przekonamy się niebawem.

Autor:

Piotr Jaskulski
Rzecznik prasowy WSPON

Materiał pochodzi z Raportu Rynku Nieruchomości 2020/2021. Pobierz go TUTAJ.


Na blogu nie prowadzimy doradztwa w indywidualnych sprawach. W celu uzyskania szerszych i wiążących informacji radzimy skontaktować się z odpowiednimi służbami podatkowymi. Aby uzyskać więcej informacji o odpłatnym zbyciu nieruchomości zachęcamy do lektury Broszur Informacyjnych zamieszczanych na stronach Ministerstwa Finansów, które w sposób przystępny przedstawiają sposób rozliczenia sprzedaży wraz z praktycznymi przykładami.

Może to też Ci się spodoba

W jakich godzinach pracuje pośrednik?

W jakich godzinach pracuje pośrednik?

Pewny Wybór 12: Decyzja kredytowa – co zrobić, żeby zwiększyć swoja szanse na kredyt?

Coraz trudniej uzyskać kredyt, bo banki śrubują oczekiwania, a przy rosnących stopach procentowych nasza zdolność kredytowa spada dosyć szybko.

Sprzedaż domu z kredytem krok po kroku

Posiadanie nieruchomości obciążonej ustanowioną na rzecz banku hipoteką nie wyklucza możliwości jej sprzedaży, a tym samym możliwości jej zakupu. Dowiedz się, jak przeprowadzić sprzedaż domu z kredytem krok po kroku. Informację o wpisanej hipotece w księdze wieczystej nieruchomości znajdziemy w dziale czwartym. Znając numer księgi wieczystej, możemy zweryfikować jej treść na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

  Proszę o zaznaczenie zgody.