Wynajem mieszkania dla studenta

Feb 28, 2016 · Time 7 min. czytania

Przed tysiącami młodych ludzi w Polsce staje właśnie jedno z trudniejszych zadań w studenckim kalendarzu – wynajem mieszkania na cały najbliższy rok akademicki. Poniżej przedstawiamy porady, które pomogą zarówno świeżo upieczonym studentom, jak i zaprawionym w bojach żakom, odnaleźć się na rynku nieruchomości  i znaleźć wymarzone M do nauki i studiowania.

Długo szukaliśmy odpowiedzi na to, co nastręcza największych problemów w trakcie wyzwania, jakim jest wynajem mieszkania. Monitorowaliśmy sieć, przeprowadzaliśmy ankiety, rozmawialiśmy z każdym z Was z osobna. Na tej podstawie przygotowaliśmy niezbędne kompendium wiedzy, które pozwoli Wam sprawnie i bezpiecznie znaleźć wymarzone cztery kąty.

Jak podpisać umowę o wynajem mieszkania – co musi się w niej znaleźć i na jakie zapisy uważać?

Przede wszystkim musi ona być! – zauważa Krzysztof Jarmoliński, specjalista ds. wynajmu mieszkań w olsztyńskim oddziale freedom – Jeżeli chodzi o wynajem mieszkania, to nie możemy za nic w świecie dopuścić, aby umowa była zawarta na przysłowiową “gębę”. Należy też w niej zawrzeć szczegółowo wszystkie kwestie tak, aby nie dopuścić do żadnych spornych sytuacji. Są to między innymi koszt najmu, forma rozliczania się, wysokość kaucji i sytuacje, w których zostaje ona u właściciela mieszkania oraz to, co obejmują opłaty eksploatacyjne.

Umowa o wynajem mieszkania to także szereg zabezpieczających paragrafów, które mogą nam uprościć lub utrudnić życie z właścicielem. Trzeba uważać na zapis mówiący o możliwości kontrolowania stanu mieszkania przez właściciela. Jeżeli nie chcemy być przez niego “nękani”, to warto umieścić zapis, który ograniczy takie wizyty do maksymalnie jednej w miesiącu. Kolejnym ważnym punktem jest to, co dzieje się z mieszkaniem po jego zdaniu. Wynajmujący często chcą, abyśmy po opuszczeniu ich nieruchomości wręcz ją odremontowali. Aby uniknąć takich wydatków, nie można zapomnieć o zapisie, który zabezpiecza najemcę, dopuszczając “normalne ślady użytkowania”, powstałe w wyniku zamieszkiwania lokalu.

Dodatkowe kwestie, które powinny być uregulowane umową:

  • podnajmowanie mieszkania osobom trzecim,
  • zakres dozwolonych prac remontowych,
  • trzymanie zwierząt w mieszkaniu,
  • okres obowiązywania umowy i czas w jakim można umowę wypowiedzieć,
  • stan wyposażenia mieszkania.

Wynajem mieszkania – prawa i obowiązki obu stron

Obowiązki zarówno najemcy, jak i wynajmującego, reguluje Kodeks Cywilny i ustawa o ochronie praw lokatorów, z której dowiemy się na przykład, że wynajmujący jest zobowiązany do naprawy elementów technicznego wyposażenia lokalu takich jak instalacje elektryczne, gazowe i wodne oraz konieczność wymieniania wadliwych okien czy drzwi. Warto zaznaczyć, że w razie niewykonania przez wynajmującego napraw, które mogą zagrażać bezpieczeństwu lokatorów, najmujący zyskują prawo do wypowiedzenia umowy. Obowiązkiem najemcy zaś jest regularnie opłacać umówiony czynsz, dbać o nieruchomość oraz dokonywać drobnych napraw sprzętu uszkodzonego z własnej winy. Trzeba pamiętać przede wszystkim, że to umowa pomiędzy stronami jest najważniejszym spisem praw i obowiązków, na które umawiają się obie strony. Dlatego też należy pamiętać, aby znalazły się w niej wszystkie możliwe ustalenia.

Jesteś właścicielem mieszkania i chcesz dowiedzieć się, jak bezpiecznie i szybko znaleźć dobrego najemcę?

Kliknij tutaj!

Kaucja – zło konieczne?

Kaucja jest rzeczą normalną i za nic nie należy się jej bać. Spełnia funkcję zabezpieczenia dla wynajmującego, które chroni go przed zniszczeniem dorobku jego życia. Należy jednak jasno i precyzyjnie określić, w jakich sytuacjach jest zabierana lub pomniejszana. Znowu powracamy do kwestii dokładności umowy i jej zapisów. Jeżeli jest skonstruowana należycie, odzyskanie kaucji nie stanowi najmniejszego problemu. Wartość kaucji można dodatkowo negocjować i rozbić na pomniejsze raty, jeżeli wpłacenie całej kwoty z góry stanowi dla nas problem finansowy. Trzeba pamiętać, że właściciel mieszkania ma równie duże obawy przed przekazaniem mieszkania, co lokator przed wpłacaniem kaucji. W tej sytuacji pozostaje nam ufać sobie nawzajem, podpierając się oczywiście dobrą umową.

Jak postępować kiedy coś w mieszkaniu uległo zniszczeniu?

Należy przede wszystkim niezwłocznie poinformować o tym fakcie właściciela. Jeżeli usterka nie powstała z naszej winy to obowiązkiem wynajmującego jest usunięcie jej bez zbędnej zwłoki. Niczego, z wyjątkiem drobnych napraw, nie powinniśmy realizować zaś na własną rękę, a wszelkie uszkodzenia najlepiej dokumentować fotograficznie. Takie postępowanie, w oparciu o umowę najmu, gwarantuje brak wzajemnych roszczeń i bezpieczeństwo dla wpłaconej przez nas kaucji.

Wynajem mieszkania – gdzie szukać ofert dla studenta?

Wraz z rozwojem mediów społecznościowych i znacznym wzrostem ich znaczenia w przekazywaniu informacji, popularność zyskują specjalne grupy dyskusyjne w serwisie Facebook, których uczestnicy wymieniają się swoimi ofertami. Przykładem takiego forum jest między innymi grupa “Nieruchomości po znajomości 🙂”, skutecznie rozwiązująca problemy mieszkaniowe warszawskich żaków. Zdaniem Jakuba Bartoszka nie można jednak zapominać o takich portalach jak olx.pl, gumtree.pl i dom.gratka.pl. Ogłoszenia, które się tam znajdują często są w zasięgu finansowym studentów. Krzysztof Jarmoliński podkreśla również ogromną rolę prasy i serwisów lokalnych, zwłaszcza w mniejszych miastach. Jako pośrednik poszukujący mieszkań dla swoich klientów przyznaje, że często właśnie w tych nieco zapomnianych miejscach wynajduje prawdziwe “perełki” w cenach, o które ciężko na internetowych giełdach.

Czy wynajem mieszkania z pośrednikiem to gra warta świeczki?

Pośrednik przede wszystkim zaoszczędzi Twój czas, prezentując wybrane oferty, dokładnie dopasowane do Twoich oczekiwań. Posiadając pokaźne bazy nieruchomości, może w każdej chwili zaprezentować Ci mieszkania o określonym metrażu, piętrze, lokalizacji i ilości pomieszczeń w dokładnie takiej kwocie, jaką jesteś w stanie przeznaczyć na comiesięczne utrzymanie. Największą wartością jest na pewno opieka nad procesem tworzenia umowy, zbadanie, czy wynajmujący jest faktycznym właścicielem oraz pomoc przy ewentualnych problemach. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i setkom przeprowadzonych transakcji, pośrednik pomoże wynegocjować najlepszą cenę i zwróci uwagę na wszelkie aspekty, które rozgorączkowanemu studentowi mogłyby nie przyjść do głowy. Jaki jest koszt takiej usługi i co jeszcze dzięki niej zyskujemy? Kwota, jaką “zainkasuje” pośrednik podlega negocjacjom i ustalana jest w taki sposób, aby jej koszt niejako zwrócił się najmującemu, dzięki wynegocjowaniu przez doradcę możliwie najlepszych warunków dla nieruchomości, która stanowi spełnienie marzeń o studenckim mieszkaniu 🙂

Przy pracach nad tym artykułem udało się nam zgromadzić mnóstwo treści, których nie zmieściliśmy w tym poradniku. Jeżeli chcesz być na bieżąco z tematyką wynajmu mieszkań, śledź nasze profile na Facebooku i Twitterze. Tam opublikujemy najciekawsze historie związane z najmowaniem nieruchomości!

Może to też Ci się spodoba

Czy ochłodzenie na rynku nieruchomości się utrzyma? Przegląd prasy 18.07.2022

Długo wyczekiwany moment na rynku nieruchomości Mieszkania zaczynają tanieć. Minął szał na budowę domów jednorodzinnych. Wakacje kredytowe wchodzą w życie. Mieszkania zaczynają tanieć. Business Insider, 14.07.2022 Przez ostatnie lata zdążyliśmy się przyzwyczaić do ciągłego wzrostu cen mieszkań, zarówno nowych, jak i tych oferowanych do sprzedaży na rynku wtórnym. Jednak obserwowane od pewnego czasu ochłodzenie popytu […]

Jak wycenić nieruchomość?

W sprzedaży nieruchomości są rzeczy ważne, bardzo ważne i po prostu kluczowe. Możemy przygotować nieruchomość, wykonać doskonałe zdjęcia, rewelacyjny opis. Naprawdę efektownie i aktywnie promować ofertę, ale… nawet to może nie wystarczyć do osiągnięcia pożądanego celu. Czyli? Do szybkiej sprzedaży nieruchomości. Dlaczego? Bo bezpośredni wpływ na czas sprzedaży mieszkania czy domu ma jego cena.

Rynek nieruchomości w Lublinie

Największą popularnością w Lublinie cieszą się nieruchomości mieszkaniowe dwu- i trzypokojowe o powierzchni do 50 metrów kwadratowych. Jednocześnie obserwujemy powiększenie się segmentu nieruchomości premium, w cenach powyżej 500 000 zł. Coraz więcej osób oczekuje mieszkań wykończonych w wysokim standardzie, dlatego najlepiej sprzedają się nieruchomości gotowe do zamieszkania. Jak wygląda rynek nieruchomości w Lublinie? Ceny nieruchomości […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.